Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Výstavy - Zahraničí

Graver pour le roi - Collection de la Chalcographie du Louvre

 

 
Musée du Louvre, Rotonde Sully, Paris
21. února - 20. května 2019

Chalkografie Louvre, která vznikla v roce 1797 a uchovávající více než 14 000 vyrytých měděných matric, byla vytvořena ze tří původních sbírek - králova kabinetu, fondu Menis-Plaisirs a sbírky Královské akademie.
Současná výstava Louvru sdružuje více než šedesát vyrytých matric z těchto historických sbírek
chalkografie a ukazuje klíčovou roli, kterou tyto sbírky gravírovaných matic měly v šíření obrazu krále a jeho uměleckých institucí ve Francii během druhé poloviny 17. a 18. století.

19.02.2019


Joan Miró: Birth of the World

 

 
MoMA - The Museum of Modern Art, 11 West Street, Manhattan, New York
24. února – 15. června 2019

"Vy a všichni moji přátelé spisovatelé jste mi poskytli hodně pomoci a zlepšili mé chápání mnoha věcí," řekl Joan Miró francouzskému básníkovi Michelu Leirisovi v létě roku 1924. Příští rok nato vliv poezie a materiální experimenty inspirovaly Miróa k namalování obrazu, který později popsal jako "nějaký druh geneze" a jeho přátelé surrealisté ho nazvali Narození světa.
Výstava vychází z bezkonkurenční sbírky Miróovy práce, doplněné o několik klíčových zápůjček. Dílo Narození světa se na výstavě nachází ve vztahu k dalším významným dílům umělce. Kolekce představuje zhruba 60 obrazů, díla na papíře, tisky, ilustrované knihy a umělecké předměty, vytvořené o období od r. 1920 - v době jeho prvního katalytického výletu do Paříže - a počátku padesátých let, kdy se jeho jedinečný vizuální jazyk stal mezinárodně proslulým.
www.moma.org

19.02.2019


Erwin Wurm. Peace & Plenty

 

 
Albertina, Vídeň
21. listopadu 2018 - 17. února 2019

Erwin Wurm zaznamenává ve svých kresbách téměř každý den, kreslí na dostupných papírech různých kvalit a formátů. V posledních třech letech vytvořil stovky kreseb v nichž užívá tužky, barevných tužek, pera, ale i například akvarel nebo kolagen. Tyto kresby jsou odrazem jeho paměti, diářem, autor v nich zachycuje lidi, s nimiž je v kontaktu (okruh uměleckých přátel, rodinu), ale i autoportrét, sochy, kartavany, nákladní vozidla aj....více:

Obr.: Erwin Wurm | blue head grey gun, 2017 | © Studio Erwin Wurm

21.12.2018


Medea muckt auf. Radikale Künstlerinnen hinter dem Eisernen Vorhang - MEDEA REPTÁ. RADIKÁLNÍ UMĚLKYNĚ ZA ŽELEZNOU OPONOU

 

 

Staatliche Kunstsammlungen Dresden - Hala umění Kunsthalle v budově Lipsiusbau
8. prosince 2018 - 31. března 2019

Výstava prezentuje umělkyně, které tvořily na socialistické straně Železné opony a interpretovaly v nejširším slova smyslu antické hrdinky Médeu, Kasandru nebo Penthesileu jako obraz současné ženy a tím provokovaly a protestovaly proti soudobým socialistickým a měšťáckým rolím. Ochota k riziku, improvizační talent, sebeironie, kategorické nacházení jiných významů pro klasické materiály a motivy - je možné vysledovat mezi Magdalenou Abakanowiczovou  a Christou Jeitnerovou, mezi Katalin Ladikovou (HU) a Gabrielou Stötzerovou, mezi Zorkou Saglovou (CZ) a Else Gabrielovou, mezi Sofií Rydetovou (PL) a Gundulou Schulze Eldowyovou, mezi Geta Bratescu (RO) a Christine Schlegelovou -  tato mimořádná výstava oslavuje jejich sílu, sebevědomí, odolnost a především uměleckou kvalitu. Na výstavě bude představeno 36 národních a mezinárodních umělkyň  a skupin. Vedle malířství, fotografie a mediálního umění budou vystaveny práce s textilem a papírem i performance a instalace...více:

17.12.2018


Frédéric Penelle, Thierry Lenoir and Daniel Nadaud: Chroniques

 

 
Centre de la Gravure de la Fédération Wallonie-Bruxelles,  La Louvière
12. 10. 2018 - 3. 3. 2019

Na oslavu třicetiletého výročí vzniku Centra de la Gravure a 150ti let La Louviere prezentuje výstava Chroniques (Chronicles) příběh tří umělců, kterými jsou: Frédéric Penelle, Thierry Lenoir a Daniel Nadaud a kteří podle tradice obrazových kronikářů společenského života nebo historických událostí, jako byli Francisco Goya nebo Jacques Callot, vytvořili pomocí svých vtipných i vážných děl obraz uplynulé doby pro zachování kolektivní paměti...více:

 

27.11.2018


Fernand Léger: New Times, New Pleasures

 

 
Tate Liverpool
23. listopadu 2018 – 17. března 2019

Výstava představuje více než čtyřicet děl renomovaného umělce Fernanda Légera (1881-1955). Léger byl okouzlený stylem moderního života, jeho obrazy, nástěnné malby, filmy a textilní díla byly inspirovány ruchem a rytmem metropole. Vycházel z fotografie a nových forem komunikace, jako byly typografie, reklama a grafický design.
Součástí výstavy je i umělcova spolupráce s architekty Le Corbusierem a Charlotte Perriand. Tato první velká britská výstava věnovaná Légerově tvorbě za období třiceti let oslavuje touhu umělce učinit umění součástí každodenního života...více:


20.11.2018


Gravure en clair-obscur Cranach, Raphaël, Rubens…

 

 
Musée Louvre, Rotonde Sully, Paříž
18. října 2018 - 14. ledna 2019

Šerosvitné rytiny, které byly výsledkem technického a uměleckého výzkumu zaměřeného na užití omezeného rozsahu barev, vyvolaly zájem mezi významnými malíři a staly se velice oblíbené po celé Evropě v letech 1510 -1650.  V této technice experimentovali např. Hans Baldung Grien, Parmigianino, Domenico Beccafumi nebo i Pierre Paul Rubens. Na nejreprezentativnějších dílech ze  sbírky Edmond de Rothschild z Louvru, katedry grafiky z Národní knihovny Francie a Nadace Custodia se snaží výstava zachytit dlouhou historii této produkce...více:

Obr.: Hans Burkgmair: Portrét Hanse Paumgartnera, © Musée Louvre

23.10.2018


Forgetting Remembering

 

 
Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street, 3rd Floor, New York
15. listopadu 2018, 18,30 - 20,30 hod

Zveme na výstavu současné grafické tvorby a uměleckých knih čtrnácti českých a slovenských autorů, kteří se věnují tradičním i digitálním metodám tisku. Kurátorkou výstavy je Katerina Kyselica...
 

23.10.2018


„Czlowiek. Wystawa prac z Galerii Sztuk Pieknych w Havlíčkowym Brodzie“

 

 
Galeria Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Ul. Leszczynskich 5, Leszno, Polsko
12. 7. – 26. 8. 2018

Výstava pod názvem „Člověk“ ze sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě reaguje na spolupráci, jíž zahájila s polským městem Lešno v loňském roce Krajská knihovna Vysočiny se sídlem v Havlíčkově Brodě...

10.07.2018


Exercises in Freedom. Polish Conceptualism 1968–1981

 

 
Residenzschloss, Kupferstich-Kabinett, Dresden
29. června -  23. září 2018

Umění vytvořené v Polsku během šedesátých a sedmdesátých let 20. století je poznamenáno rozmanitostí a otevřeností uměleckých pozic, které jsou bezkonkurenční v socialistické východní Evropě. V souvislosti se svou vlastní modernistickou tradicí a uměleckými proudy na Západě rozvinulo Polsko své vlastní nezávislé a vzájemně propojené koncepční umělecké scény na mezinárodní úrovni...

03.07.2018


TZ - Prezentace Astrid La Forest 27. června na Akademii výtvarných umění v Paříži

 

 
l’Académie des beaux-arts (section de gravure), Paris
27.  června  2018 v 15, 30 hod

Prezentace Astrid La Forest, první ženy - grafičky, která byla zvolena za členku Aklademie umění. Astrid La Forest představí svou tvorbu dne 27. června na Akademii výtvarných umění v Paříži - více:

 

12.06.2018


„Ahoj Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“/Ahoj sousede! Satira a karikatura z Česka“

 

 
Karikaturmuseum Krems, Steiner Landstrasse 3s, Krems an der Donau
3. 6. 2018 - 20. 1. 2019

Přeshraniční výstavní projekt „Ahoj Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“/Ahoj sousede! Satira a karikatura z Česka“, připravila Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ve spolupráci s Karikaturmuseem v rakouském Krems...

 

 

22.05.2018


Les Bohèmes - Česká atmosféra...

 

 
Galerie L&C Tirellt, Rue du Lac 28A Vevey
od 3. května 2018

Les Bohemes - Petr Nikl / Lenka Falušiová / Milan Pekař / Jakub Vávra

Čtyři umělci a designéři současné pražské scény zvou k objevení svého světa...

01.05.2018


Lenka Vilhelmová: Hlava hmatatelná

 

 
Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, trnava
5. 4. - 9. 5. 2018

Lenka Vilhelmová, přední česká grafička, malířka a vysokoškolská pedagožka, která participovala na právě proběhlé mezinárodní výstavě Zrcadlo ticha, se nyní představuje samostatným autorským projektem...

10.04.2018


Martina Pešková: Linolschnitt

 

 
Atelier A, "Zum blauen Pfau" am Spittelberg, Kirchberggasse 17/II, Wien
4. 30. dubna 2018

Monotématická výstava LINOLSCHNITT představí velkoformátové grafiky Martiny Peškové,  jejichž hlavním motivem může být strom, kříž, protínající se proudy vody nebo příval nekonečné energie. Koncepce celé výstavy je založena na různém uchopení jednoho motivu a jeho variování. Postupným odrýváním vrstvy z matrice a několikanásobným soutiskem bylo dosaženo bohatých barevných akcentů, které se následně redukují na odstíny černé, bílé, modré a šedé. Námět se postupně rozkládá vykrýváním okolních ploch i samotného motivu pomocí šablon, až se vytratí úplně.

03.04.2018


Maniera Baselitz – Das Nonkonforme als Quelle der Phantasie

 

 
Residenzschloss, Kupferstich-Kabinett, Dresden
3. 3. —27. 5. 2018

Georg Baselitz, který slaví své 80. narozeniny v roce 2018, je  znalcem a sběratelem manýristické grafiky.  Současná výstava drážďanského mědirytového kabinetu je vzrušující konfrontací umělcova grafického díla s významnými díly manýrismu. Baselitz přenesl tradiční tiskařské techniky zpět do povědomí současného umění a našel i vlastní estetiku - tzv. ‚maniera Baselitz‘, kterou neustále zdokonaloval až do dnešních dnů...více:

Obr.: Georg Baselitz, Pastýř, 1965, lept, suchá jehla, aquatinta, 440 x 320 mm, SKD, Stiftung Günther a Annemarie Gercken

 

 

06.03.2018


Zrcadlo ticha

 

 
Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
8. 2.  – 25. 3. 2018

Mezinárodní výstava představuje tvorbu umělců, kteří se odlišují malířskými přístupy. Vyznačují se různými myšlenkovými názory souvisejícími s jejich věkovou různorodostí a odlišnou národností. Ve své tvorbě se zabývají stejným nebo podobným tématem. Základním prvkem této výstavy je obraz a jeho výstavba, od klasických po alternativní nebo experimentální přístupy...
Vystavujúci umělci: Petr Brožka, Josef Lorenc, Dominika Sládková - Paštéková, Daniel Szalai, Petra Vichrová, Lenka Vilhelmová...

 

13.02.2018


Monika Stock: „Leibniz - die Welt und wir“

 

 
Botanischer Garten der Universität Bayreuth
listopad 2017 - 25. března 2018

Nejnovější práce Moniky Stockové jsou věnovány filozofovi a matematikovi Gottfriedu Wilhelmu Leibnizovi. Její itografie, akrylové obrazy a instalace se zaobírající nejen světem 17.století, ale i  problematikou současné doby...

19.12.2017


Louise Bourgeois: An Unfolding Portrait

 

 
MoMA - Museum of Modern Art, New York
do 28. ledna 2018

Výstava Louise Bourgeois (1911-2010) zkoumá grafiky, knihy i celkový tvůrčí proces této významné sochařky. Její tištěné dílo, které je málo známým aspektem její tvorby, je rozsáhlé a zahrnuje asi 1 200 tištěných kompozic, vytvořených především v posledních dvou desetiletích jejího života. ale pochází i z počátku její kariéry ve čtyřicátých letech minulého století. Muzeum moderního umění má cenný archiv tohoto uměleckého materiálu, a proto na výstavě budou představena zejména díla z domácí sbírky, spolu se zřídka viděnými zápůjčkami.
Stěžejním principem výstavy je tvůrčí proces umělkyně. Během své umělecké dráhy
Louise Bourgeois neustále přehodnocovala témata svého umění, která se vynořovala z emocí, s nimiž bojovala po celý život. Umělkyně též říkala, že mezi jednotlivými médii, s nimiž pracuje, neexistuje žádná "rivalita" a že vlastně vyjadřují totéž různými způsoby."
Její grafiky a ilustrované knihy vytvářejí na výstavě tematická seskupení se souvisejícími
sochami, výkresy, obrazy a zachycují i vývoj těchto děl - jednotlivé stavy a varianty tisků s cílem odhalit charakter kreativního myšlení umělkyně...více:

21.11.2017


Brueghel - Das Zeichnen der Welt

 

 
Albertina, Wien
8. 9. - 3. 12. 2017

Pieter Bruegel starší je nejvýznamnějším holandským kreslířem 16. století. V době politických, společenských a náboženských otřesů stvořil komplexní "obrazový svět" - plný humoru, lidovosti, hluboce kriticky odrážející sociální podmínky a tematizující tragiku i slabost a směšnost lidského údělu. Na 80 vystavených děl prezentuje celé spektrum Breughelovy kresebné a grafické tvorby a osvětluje umělecké zdraje jeho díla na základě srovnání s tvorbou jeho významných předchůdců jako byl Bosch a Dürer. Výstava představuje kolem 20 z nejkrásnějších kreseb tohoto Holanďana ze sbírek Albertiny a ze zahraničních kolekcí, současně s jeho poprvé představenými grafickými díly, které byly objeveny v Albertině během několika let výzkumu a rozsáhlé obnovy tohoto muzea.

14.11.2017


KRAJINOU ŠUMAVY - pozvánka na výstavu

 

 
České centrum, Prinzregentenstr. 7, München
10. 11. 2017 - 7. 1. 2018

Výstava je součástí celoročního programu výstav věnovaných 100. výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Vystavena jsou díla současných grafiků - členů sdružení, kteří se inspirovali šumavskou krajinou...
Kurátor výstavy: Pavel Piekar

07.11.2017


Státní umělecké sbírky v Drážďanech zvou na výstavy...

 

 
Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Kupferstich-Kabinett
19. října 2017 - 14. ledna 2018

Käthe Kollwitz in Dresden ...
(obr.)

Marlene Dumas: Hope and Fear...

 

24.10.2017


Výstavy v Rezidenčním zámku v Drážďanech

 

 
Residenzschloss Dresden

ALLES IN ALLEM. Die Gedankenwelt des mystischen Philosophen Jacob Böhme...
26. 8. - 19. 11. 2017

EINZIGARTIG! Unika und Seltenheiten...
do 25. 9. 2017

29.08.2017


Dessiner la grandeur - Le dessin a Genes a l’époque de la République

 


Lorenzo de Ferrari: Etude de naiade; © RMN
 
Musée du Louvre, Paris
15. června - 25. září 2017

Výstava představuje nejvýznamnější kresby italských umělců z období Janovské republiky (1528-1797, a to od Luca Cambiaso až po Alessandra Magnasco. Při příležitosti zveřejnění generálního inventáře italských kreseb Musea Louvre, bylo zkompletováno 463 listů - janovských výkresů 16. - 18. století, které jsou ve výběru 80 kreseb nyní představeny veřejnosti. Výstava si klade za cíl objasnění výzkumných prací při shromažďování fondu a  současně i odhalení jemnosti a elegance umělců, kteří přispěli ke slávě této námořní republiky mezi 16. a 18. stoletím.

03.07.2017


Textilní design. Od experimentu k sérii

 

 
Zámek Pillnitz, Vodní palác / Německo
1. července - 5. listopadu 2017

Výstava Uměleckoprůmyslového muzea ve spolupráci s Akademií umění Burg Giebichenstein v Halle. Výstava zahrnuje 38 projektů od více než 20 designérek a designérů v šesti tematických kategoriích: tradice, kulturní přenos, barva, materiál, udržitelnost a smart textiles...

Obr.: Lara Wernert, projekt: Hotpot; Copyright: Kamil Sobolewski

03.07.2017


GEGENSTAND : WIDERSTAND

 

 
Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg, Dr.-Johann-Maier-Straße 5
8. 6. - 10. 9. 2017

U příležitosti 150. výročí narození grafičky a sochařky Käthe Kollwitzové (1867 Koenigsberg / Prusko  - 1945 Moritzburg), která neúnavně bojovala proti vykořisťování a útlaku, připravilo umělecké sdružení Künstlergilde e. V. výstavní projekt s názvem „Gegenstand: Widerstand“ („Předmět: Rezistence“.) Sdružení, které bylo založeno roku 1948 v poválečném Německu jako celostátní spolek vysídlených umělců (výtvarníků, spisovatelů a hudebníků), reaguje na prudce se zhoršující geopolitickou situaci uměleckými prostředky.
Výstava prezentuje kromě členů sdružení také díla přizvaných umělců z více zemí Ev ropy. Z nejslavnějších zmiňme Daniela Spoerri (*1930, CH), Christiana Ludwiga Attersee (*1940, A) či Maxe G. Kaminski (*1938, DE). Z českých autorů jsou zastoupeni umělci projektu „Hraniční syndrom / Borderline-SyndromDavid Saudek (*1966), Jaroslav Valečka (*1972) a Martin Káňa (*1975)...
 

06.06.2017


Výběr z aktuálních výstav vídeňské Albertiny...

 

 
Albertina Wien

Egon Schiele...(obr.)
do 18. 6. 2017

Eduard Angeli...
do 25. 6. 2017

Maria Lassnig - Zwiegespräche - retospektive der Zeichnungen und Aquarelle...
5.5. - 27. 8. 2017

13.06.2017


Miniatur-Geschichten

 

 
Residenzschloss, Dresden
3. března -  5. června 2017

Výstava sbírky indické malby v drážďanském Kupferstich-Kabinettu je součástí výzkumného výstavního programu “Dresden • Europe • World”.
Kupferstich-Kabinett vlastní dva dosud neznámé konvoluty indické malby, které budou poprvé představeny veřejnosti. Oba konvoluty obsahují miniatury z konce 17. a počátku 18. století, které pocházejí z větší části z centrální části indického subkontinentu, z Dekkánu. Těžiště sbírky tvoří rodokmeny slavných indických vládců, dalšími jsou soudní scény, lovy lvů, scény z harému aj....více-
Tisková zpráva:

07.03.2017


One and One Is Four: The Bauhaus Photocollages of Josef Albers

 

 
The Museum of Modern Art, New York
do 2. dubna 2017

Josef Albers (1888-1976) byl ústřední postavou umění 20. století, a to jako tvůrčí umělec i jako pedagog na Bauhausu, Black Mountain College a Yale University. Věnoval se zejména  malbě, kresbě, grafice, návrhům nábytku a typografii. Nejméně známá je jeho tvorba v oblasti fotografie, která byla objevena teprve po jeho smrti. Vrcholem této práce jsou bezesporu fotokoláže, které vytvářel v Bauhausu v letech 1928 a 1932, jež prezentuje i současná výstava...více:

24.01.2017


S jak Serigrafia ASPKAT

 

 
Akademia Sztuk Pięknych w Katowiciach
18. 1. - 14. 2. 2017
International Serigraphy Symposium Ostrava 2014 - 2016

Projekt ISSO je realizován Fakultou umění Ostravské univerzity a  je v současné době prezentován v galerii ASP Katowice...

 

24.01.2017


Francis Picabia: Our Heads Are Round so Our Thoughts Can Change Direction

 


Francis Picabia. Aello. 1930. Oil on canvas, 66 9/16 × 66 9/16″ (169 × 169 cm). Private collection
 
The Museum of Modern Art, 11 West 53 Street, New York
do  19. března 2017

Výstava Naše hlavy jsou kulaté, takže Naše myšlenky mohou změnit směr je komplexním průzkumem Picabiaových významných děl napříč médii. Je to první výstava ve Spojených státech, která mapuje celou jeho kariéru. Mezi moderními umělci minulého století zůstává Picabia (1879-1953) jedním z nejméně "uchopitelných" umělců. Jeho práce zahrnují různá média - malbu, poezii, performanci, film... Ačkoli byl nejznámější jako jedna z vůdčích osobností hnutí Dada, jeho umělecká tvorba se pohybovala od impresionismu až po radikální abstrakci.
Výstava představuje více než 200 autorových děl, včetně cca 125 obrazů, klíčová díla na papíře, časopisy a tiskoviny, ilustrované dopisy a jeden film....více: 

03.01.2017


Begegnungen mit Rom - Druckgraphik des 18. Jahrhunderts

 

 
Residenzschloss, Dresden
19. října 2016 - 15. ledna 2017

Výstava Kupferstich-Kabinettu.
V 18. století byl Řím velmi oblíbeným turistickým cílem. Slávu jeho uměleckých památek šířili po celém světě kreslíři a rytci společně s vydavateli, tiskárnami a distributory různých národností. Město Řím bylo pro umělce nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro architektonické fantazie,
rostoucí popularitu získávaly i realistické veduty.  K významným umělcům patřil především architekt Giovanni Battista Piranesi jehož  virtuózní lepty se staly nejvýznamnějšími díly italské grafiky. 
Nákup Piranesiho grafických děl byl jedním z příkladů rozsáhlých a cílených akvizic drážďanského Kupferstich-Kabinettu, jakož i svědectvím o velmi intenzivních vztazích mezi Římem a Drážďany..více:

03.01.2017


Der Farbholzschnitt in Wien um 1900

 


L. H. Jungnickel, Drei blaue Ara, 1909; © Albertina

 
 
Albertina, Vídeň
19. 10. 2016 - 15. 1. 2017

Vídeň byla kolem r. 1900 tzv. "tavícím kotlíkem" kultur a významnou základnou věd a umění. V oblasti výtvarného umění se sdružení Secession stalo základnou nového uměleckého stylu - secese,  který se posléze rozšířil do dalších uměleckých center. Prominentní členové sdružení - Carl Moll, Emil Orlik nebo Koloman Moser znovu objevili jednu z nejstarších uměleckých technik tisku - barevný dřevořez  a dopomohli jí k nebývalému rozkvětu. Důraz na obrysové linie, stylizace motivů a hra s barvou plně odpovídaly nové podobě secesního ideálu. Dekorativní vyobrazení elegantních dam, exotických zvířat a zasněžených krajin se těšilo veliké oblibě a bylo charakteristické nejvyšší jemností a virtuozitou uměleckořemeslného zpracování.
Expozice Albertiny věnující se doposud opomíjené kapitole vídeňské secese představuje na 100 významných děl z vlastní sbírky z bohaté umělecké produkce, která byla vytvořena  ve Vídni v letech 1900-1914. Výstava byla realizována ve spolupráci s Schirn Kunsthalle Frankfurt

29.11.2016


ETCHING OUT DREAMS: CONTEMPORARY SLOVAK PRINTS BY DUSAN KALLAY, KAMILA STANCLOVA, AND KATARINA VAVROVA

 

    
Derfner Judaica Museum + The Art Collection at Hebrew Home in Riverdale, 5901 Palisade Avenue, Riverdale, New York
do 23. října 2016

KADS New York připravilo ze své umělecké sbírky výstavu leptů současných slovenských umělců Dušana Kállaye, Kamily Štanclové a Katariny Vávrové...
obr. : Katarína Vavrová, Smutenka II, 2014

27.09.2016


UMPRUM Prague Calling

 

   

Vienna Design Week
Schlossgasse 14, Vídeň
30. 9.–9. 10. 2016

Ve čtvrtek 29. 9. bude slavnostně zahájena výběrová výstava UMPRUM Prague Calling v rámci 10. jubilejního ročníku Vienna Design Week. UMPRUM se představí ve speciální sekci "Debut", pro kterou organizátoři akce vždy vybírají jednu rakouskou a jednu zahraniční uměleckou školu.
V letošním jubilejním 10. ročníku se zde představí Fachhochschule Oberösterreich – Campus Hagenberg a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze - UMPRUM.
Koncepce výstavy UMPRUM Prague Calling volně navazuje na letošní velkou výstavu UMPRUM Attack! v Národní Galerii v Praze. Opět otvírá prostor k vzájemným interakcím a dialogu...více - tisková zpráva:

 

27.09.2016


S – medium / Mezinárodné serigrafické sympózium Ostrava

 

 

Galéria Medium, Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava
21. 5. - 30. 6. 2016

Mezinárodní serigrafické sympozium Ostrava 2016 (ISSO 2016) pořádá Fakulta umění OU v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.
Kurátoři sympozia: Zbyněk Janáček, Róbert Jančovič,Róbert Makar, Marek Sibinský...

 

19.05.2016


Triennale europénne de l'estampe contemporaine 2016

 

 

Villeneuve-Tolosane, 3, bd des Écoles / Francie
7. června - 2. července 2016

Městská galerie zve na vernisáž výstavy 19 italských umělců a Jacques Muron, která se koná ve čtvrtek 9. června.
Vystavují: Jacques Muron, Gianna BENTIVENGA, Maria Pina BENTIVENGA, Milo BIANCA, Sandro BRACCHITTA, Graziella DA GIOZ, Valentino DE NARDO, Marco DE ROSA, Gino DI PIERI 1er prix de la Triennale, Ugo GRAZZINI, Stefano LUCIANO, Luciana NESPECA, Agnese ORIGLIA, Caterina PALLOTTA, Giordano PERELLI, Sergio SACCOMANDI, Andrea SERAFINI, Fulvio TOMASI, Tiziano TOSCANI, Elisabetta VIARENGO MINIOTTI...

12.05.2016


LOUPOT

 

 

Musée de l’imprimerie et de la communication graphique, Lyon
8. dubna - 28. srpna 2016

Výstava je věnovaná Charlesi Loupotovi (1892-1962), francouzskému umělci - grafikovi, který se proslavil jako jeden z hlavních designérů plakátu v období mezi dvěma světovými válkami. Ch. Loupot bude na výstavě představen zejména jako vynálezce stylu art deco, který uplatnil ve své disciplině. Ch. Loupot byl ze všech tvůrců plakátu považován za největšího umělce a zároveň také za umělce nejvíce "grafického"  - zejména po 2. světové válce, kdy jako již starší muž vymyslel geometrický, přísný styl na hranicích abstrakce, styl méně "svůdný", který ale měl velkou reklamní účinnost...více:

13.04.2016


Weltsichten auf Papier - Die "Nova Reperta" von Jan van der Straet

 


Neznámý rytec podle J. van der Straeta: Sculptura in Aes, mědiryt, list č. 19 ze serie  „Nova Reperta“, Antwerpy okolo 1591, Kupferstich Kupferstich-Kabinett, SKD
 

Kupferstich-Kabinett im Residenzschloss, Dresden 
19. březen – 12. září 2016

V rámci výstavního projektu "Weltsicht und Wissen um 1600" představí drážďanský grafický kabinet bohatost své sbírkové kolekce. Po omezenou dobu budou tak prezentována významná díla od středověku až po současnost z této sbírky. Jako první je vystavena vyjímečná série mědirytů Nova Reperta, v nichž vlámský malíř a kreslíř Jan van der Straet (1523–1605, též zv. Stradanus,  činný později v Itálii), zobrazil 19 významných renesančních objevů a vynálezů (např. střelného prachu, knihtisku, kompasu, hedvábnictví) až po jedno vyobrazení, věnované objevu Nového světa - Ameriky. Originální kresby J. Stradana vyryl Phillippe Galle pro rozšířené vydání 1600 Galle Americae Retectio. V letech 1612 a 1636 pak následovalo druhé a třetí vydání, po nichž Nova Reperta získala rychle mezinárodní popularitu. Dílo Nova Reperta je současně také svědectvím kulturního transferu mezi Nizozemskem a Itálií, neboť kombinuje naturalistickou prezentaci reality vlámské školy s humanistickými myšlenkami Itálie...více:

31.03.2016


KATERINA KYSELICA: QUIETLY, IN MY MIND

 

 

BBLA Gallery at Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street, New York
4. dubna - 4. května 2016

Kateřina Kyselica (nar. 1973 v ČR) představí na své druhé samostatné výstavě "Tiše, v mé mysli" nová díla na papíře, u nichž se zabývá zkoumáním jejich forem a struktur...

30.03.2016


JEAN-MICHEL ALBEROLA - L’aventure des détails

 Jean-Michel Alberola, Reprendre la conversation, 2005. Courtesy ADAGP, Paris 2016

 

PALAIS DE TOKYO, 13, avenue du Président Wilson, Paris
19. 2. - 16. 5. 2016

Jean-Michel Alberola (nar. 1953) je jedním z nejvýznamnějších a nejméně zařaditelných umělců na francouzské scéně. Stal se známým na počátku 80. let minulého století svojí interdisciplinární tvorbou - jeho umělecké reflexe mezi abstrakcí a figurací reagují na politické a sociologické otázky prostřednictvím obrazů, neonových děl, filmů, textů, objektů, instalací, plastik, letáků...
Autorská výstava v Palais de Tokyo mapuje rozmanitost jeho umělecké práce -  nová díla v dialogu s předchozí uměleckou tvorbou vyvolávají postavy významných myslitelů (např. Franz Kafka a Karel Marx) a tvoří tak výchozí bod širších úvah o historii a stavu světa...více:

 

30.03.2016


Back Home

 

 

Galerie Českého centra v Miláně, via G. B. Morgagni
12. —30. dubna 2016

Milan Design Week 2016

Back Home, jako výstavní aktivita, navazuje na předchozí projekt UNPLUGGED z roku 2015. Obsahově projekt sleduje fenomén designérů činných v oblasti produkce a inovačních iniciativ.
Aktéry výstavy Back Home je 17 studentů oboru design na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, kteří v nedávném období spolupracovali s vybranými lokálními výrobci a řemeslnými dílnami v českých regionech. Cílem projektu je představit možné modely inovace a využití tradičních řemeslných postupů jako alternativní možnosti produkce standardizované výroby, tak, jak by je viděla právě nejmladší generace designérů.
Výstavní projekt vznikl ve spolupráci s Českým Centrem Miláno a je součástí programu Milan Design Week – Fuorisalone (12. 4.—17. 4. 2016)...více - Tisková zpráva:

30.03.2016


Wir suchen das Weite - Reisebilder von Albrecht Dürer bis Olafur Eliasson

 Emil Orlik: Fuji-Pilger, 1901. Farbholzschnitt; © Staatliche Museen zu Berlin, Kupferstichkabinett / Jörg P. Anders

 

Kupferstichkabinett, Berlin
18. 3. - 25. 9. 2016

Svými letními výstavami zahájil Kupferstichkabinett -součást Státních muzeí v Berlíně - v roce 2014 nový výstavní projekt v historii německého muzejnictví, který se setkal s velkým zájmem veřejnosti i médií.  Cílem je předložit návštěvníkům vždy v letní sezóně zvlášť atraktivní a populární témata umění a kulturních dějin.  Letošní téma cestování je od umění na papíře neoddělitelné.  Vždyť existují od dávných dob zápisy ve skicáku, kresby, akvarely a olejové skicy, pomocí nichž nás umělci "unášejí" do tajemných nových světů.
Výstava je členěna na 6 výstavních sekcí (Mentální mapy - svět na papíře; Cesta je cíl - výlety a poutě; Na souši, na moři, ve vzduchu - cestovní prostředky a mobilita; Kultura a vzdělávání - cesta do Itálie; Kolem světa - umění a vědy;  Odysseovo putování - úniky, cesty do nitra a poslední cesty). Ve výběru vzácných cca 100 vystavených děl nejsou opomenuty ani humorné rysy...více:

29.03.2016


From Abstraction to Figuration

 

 

Akademija, Centre for Graphic Arts and Visual Researches, Pariska Str. 16, Bělehrad / Srbsko
17. 3. - 30. 3. 2016

Výstava tří grafiků z Polska (M. Pawłowskego, T. Kukawskego a P. Kwitkovskego) a Z. Janáčka z katedry grafiky a kresby Fakulty umění Ostravské univerzity. Výstava probíhá v Centre for Graphic Arts and Visual Researche v Bělehradě, Srbsko. Výstavu podporuje Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Výstava současných tendencí v grafice. Kurátorem výstavy je Pawel Kwitkowski z ASP Lodž.
www.fluc.org

 

29.03.2016


ANSELM KIEFER - Die Holzschnitte

 

 

Albertina, Wien
18. března - 19. června 2016

Anselm Kiefer (nar. 1945 ve městě Donaueschingen, žije a pracuje v Paříži) je jedním z nejvýznamnějších umělců naší doby. 
Na jeho první komplexní retrospektivní výstavě je v Albertině představeno kolem 35 nejvýznamnějších monumentálních dřevořezů a důležitých obrazových cyklů
a tematických skupin jako Cesty pozemské moudrosti -Wege der Weltweisheit:Die Hermannsschlacht, die Rhein-Bilder und Brünhilde – Grane. Kieferovo dílo svědčí o jeho intenzivním zabýváním se německou historií, kulturní historií a mytologií. Jeho vlastní technika koláže, četné malířské revize, užití experimentálních materiálů a technik, dělá z každé jeho umělecké práce jedinečný unikát, který ale po obsahové i formální stránce zůstává mnohovrstevně propojený s jeho obrazovým světem...více: 

Obr.: Anselm Kiefer, Brünhilde – Grane, 1977/78; © Anselm Kiefer und The Sonnabend Collection and Antonio Homem  

23.03.2016


Edgar Degas: A Strange New Beauty

 

 

MoMA - Museum of Modern Art, New York
26. března – 24. července 2016

Edgar Degas je známý hlavně jako malíř - zejména jako uznávaný "kronikář" baletu,  přesto ale především jeho grafické dílo odhaluje skutečný rozsah jeho umění tvůrčího experimentu. V polovině 70. let 19. století se Degas seznámil s procesem monotypu a potenciál této techniky jej plně zaujal, např. tím, jak jeho pomocí se umělci dařilo rozšířit kresebné ztvárnění o nové možnosti - vytvoření většího pocitu hmatatelnosti povrchu aj. Degas používal toto médium pak zejména jako výchozí bod pro další svoji tvorbu. Dopad jeho práce s monotypem tak může být viděn ve variantách klíčových motivů v různých médiích.  Součástí výstavy je proto kromě cca 120 monotypů též asi 50 souvisejících maleb, kreseb, pastelů, skicáků a tisků, které představují umělce v  jeho nejmodernější poloze tvorby -zachycujícího ducha městského života a lidského těla v nových a odvážných pozicích -
je to osvobozující druh umění vycházející z  tradice a směle zapojující nové možnosti abstrakce...více:

17.03.2016


ANTONI TAPIES, PRINTS 1959–1987

 

 

International Centre of Graphic Arts, Ljubljana / Slovinsko
23. 2.  - 5.  6.  2016

Antoni Tàpies (1923-2012) - jeden z hlavních představitelů informelu - se zúčastnil několikrát bienále grafického umění v Lublani -  poprvé v roce 1967, kdy obdržel Grand Prix. Seznámení s  jeho dílem mělo pak velký vliv na tvorbu slovinských umělců té doby. 
Výstava, která byla připravena ve spolupráci s Fundació Antoni Tàpies v Barceloně, ​​představuje umělcovo grafické dílo vytvořené mezi léty 1959 a 1987.
Grafické dílo Antoni Tàpiese je třeba chápat jako nedílnou součást celé jeho umělecké tvorby.
Tàpies
začal tvořit grafiky z podnětu některých vydavatelů. Jeho první tisky byly sice vytvořeny již v roce 1947, ale méně sporadicky začal vytvářet grafiku až v pozdních 50. letech 20. století. V následujících letech spolupracoval především s šesti nakladatelstvími, které rozhodujícím způsobem ovlivnily jeho grafickou produkci: Sala Gaspar, Barcelona; Erker Galerie, St. Gallen; Maeght y Lelong, Paříž; Edicions Polígrafa, Barcelona a Galeria Toni Tapies, Barcelona. Umělcova spolupráce s každým z nich jej povzbuzovala zejména ke zkoumání nových technických řešení. Pro jeho dílo je dále charakteristické dominování sérií obrazů a forem, které se opakují po celou dobu jeho kariéry (např. Roig i negre, 1985; Variations sur un theme musical, 1987, inspirované tématy Roberta Schumanna, aj.)...více:

16.03.2016


Prints: Zbyněk Janáček, Marek Sibinský

 

 

Galerie Aula Uniwersytetu Artystycznego v Poznani / Polsko
15. - 24. 3. 2016

Zbyněk Janáček a Marek Sibinský, katedra grafiky a kresby Fakulty umění, vystavují v Galerii Aula Uniwersytetu Artystycznego v Poznani. Výstava zahrnuje především serigrafie a digitální velkoformátové tisky s přesahy do prostoru. Kurátorem výstavy je prof. Mirek Pawłowski z UA Poznań.

15.03.2016


Miquel Barcelo, Sol y sombra (Slunce a stín)

 


 
Miquel Barceló, Le Grand Verre de terre, 2015, argile sgraffiée sur verre; © Adagp, Paris 2016. ph. A. Torres, 2015

 

Bibliothèque Nationale de France - Site François Mitterrand, Paris
22. března - 28. srpna 2016

BnF a Národní Picassovo muzeum v Paříži připravují společně dvě akce věnované Miquelu Barceló. Chystané výstavy mají umožnit veřejnosti ponořit se do osobitého světa tohoto španělského umělce. Uměleckým "echem" k obrazům a keramice, které budou vystaveny v Picassově muzeu, bude bohatá grafická kolekce, kterou představí Francouzská národní knihovna.
Tištěné práce M. Barceló, zřídka vystavované, představují významnou část jeho umělecké tvorby. Malíř, sochař, kreslíř a tvůrce keramiky od počátku své umělecké kariéry experimentoval též s grafickými technikami. K dnešnímu dni obsahuje jeho dílo téměř dvěstě padesát rytin do dřeva a mědi, litografií, sérigrafií a ražeb. Ačkoli jsou to autonomní díla, celkově vycházejí ze základního charakteru  umělecké tvorby tohoto mallorského umělce, která se vyznačuje variabilností a trvalou zálibou v experimentu.
BnF zvolilo pro svoji expozici výběr cca 60 málo známých umělcových tisků z dřívější i nedávné doby, které mají vytvořit umělecký dialog s vystavenými kresbami, sochami, keramikou a obrazy, a které budou odpovídat konzistenci a jedinečnosti jeho tvůrčího přístupu...více:  

02.03.2016


Nuova Xilografia

 

  Umělecké sdružení Nuova Xilografia (Nový dřevoryt) pořádá v Miláně u příležitosti 30. výročí svého založení 4 expozice věnované dřevorytu...
 

24.02.2016


RENDEZVOUS - Meisterwerke aus der Sammlung Essl

 Corneille, Grand Papillon d‘ete, 1954 Öl auf Leinwand, 54 x 81 cm © BILDRECHT Wien, 2015 Foto: Photoatelier Laut, Wien
 

ESSL MUSEUM - Kunst der Gegenwart, Klosterneuburg bei Wien
19. 2. 2016 - 22. 1. 2017

Agnes a Karlheinz Essl měli v roce 1959 v New Yorku svoje první rendez-vous a v následujících měsících zažili zde, v této vzrušující umělecké metropoli, též své první setkání se současným uměním, které se pro ně postupně stalo vášní a předznamenalo i vznik jejich umělecké sbírky -   Essl Collection.
Ve významném výstavním projektu r. 2016 s názvem Rendezvous - Mistovská díla sbírky Essl se potkávají klíčová díla sbírky od rakouských i mezinárodních umělců:
Pierre Alechinsky, Karel Appel, Hans Bischoffshausen, Herbert Boeckl, Cecily Brown, Eduardo Chillida, Corneille, Adolf Frohner, Hans Hartung, Frie­dens­reich Hun­dert­was­ser, Asger Jorn, Martha Jungwirth, Andrea Kasamas, Alex Katz, Per Kirkeby, Kurt Kocherscheidt, Maria Lassnig, Markus Lüpertz, Georges Mathieu, Josef Mikl, Hermann Nitsch, Arnulf Rainer, M.J.M. Ringel, Antonio Saura, Pierre Soulages, Hans Staudacher, Antoni Tàpies, Andreas Urteil, Max Weiler, Fritz Wotruba....více - Tisková zpráva:

18.02.2016


Marc Chagall, les couleurs de la vie

 

 

Centre d'Art La Malmaison, 47 Boulevard de la Croisette, Cannes
13. listopadu 2015 - 24. dubna 2016

Na výstavě "Marc Chagall, barvy života" v Centru umění La Malmaison ve francouzském Cannes  je možné si prohlédnout více než 200 Chagallových grafických děl, zapůjčených od sběratele  Castora Siebela. Tyto tisky umožní objevit svět malíře, jehož zvládnutí barvy v kombinaci s poetickými motivy je charakteristické pro jeho práci...více:

17.02.2016


Louise Bourgeois: No Exit

 

 

National Gallery of Art, Washington
15. listopadu 2015 - 15. května 2016

Louise Bourgeois (1911-2010), francouzská sochařka, od roku 1938 žijící v New Yorku, se v průběhu své tvorby vypořádávala s různými materiály a technikami a jako první umělkyně se zabývala instalací. 
Její rané dílo bylo ovlivněno surrealismem, ale určující pro její uměleckou sebeidentifikaci byl především existencialismus. Pod vlivem filosofických děl jejích vrstevníků - Jean-Paula Sartra, Simone de Beauvoir a Alberta Camuse - řešila ve svých pracech existenciální obavy, které pramenily z válečné senzibility, konfliktů a nouze i pocitu nejistoty z nepřátelského a lhostejného vesmíru.
Výstava v NGA prezentující jen 4 její sochy je zaměřena zejména na nově získané a zřídka uvedené práce, včetně perokreseb (1947-1950) a rytin z limitované edice knihy He Disappeared into Complete Silence (1947) a jedné z pouhých 3 ručně kolorovaných kopií její rozsáhlé knihy The Puritan (1990)...více:

11.02.2016


The Power of Prints

 

 

Metropolitní muzeum umění, 1000 Fifth Avenue, New York
26. ledna-22. května 2016

Výstava "The Power of Prints /Síla tisků - z dědictví Williama M. Ivinse a A. Hyatta Mayora", připomínající sté výročí trvání Oddělení tisků Metropolitního muzea umění, je především oslavou jeho kurátorů  - Williama Millse Ivinse, který zde pracoval od založení tohoto oddělení v roce 1916 až do roku 1946, kdy byl následován A. Hyattem Mayorem, americkým historikem umění a vůdčí vědeckou osobností, zabývající se studiem staré i moderní grafiky.
Ivins a Mayor shromáždili sbírku mnoha stovek tisíc tisků, dosahující encyklopedického rozsahu. Muzejní kolekce zahrnuje vzácné a výjimečné tisky, vedle důležitých, dobově populárních prací, které byly shromážděny v prvních padesáti letech historie oddělení.
Výstava v MMA zkoumá vývoj kurátorských priorit během období trvání tohoto oddělení a současně vypráví prostřednictvím děl Andrea Mantegni, Marcantonia Raimondiho, Albrechta Dürera, Rembrandta van Rijn, Jacquese Callota, Francisco de Goyi, Jamese McNeill Whistlera, Mary Cassattové, Edwarda Hoppera, Honoré Daumiera, Edwarda Penfielda, Henri de Toulouse-Lautreca aj. příběh této velké americké sbírky...
více:

11.02.2016


Výstavy ve vídeňské Albertině

 

 

Albertina, Wien

WELTEN DER ROMANTIK...
do 21. února 2016

HANS ROBERT PIPPAL...
22. ledna - 28. března 2016

10.02.2016


DISEGNO. Zeichenkunst für das 21. Jahrhundert

 


Rikuo Ueda, 2013
 

Kupferstich-Kabinett im Residenzschloss, Dresden
do 29. března 2016

Výstava DISEGNO. Kresba pro 21. století znovu oživuje myšlenku relevance media kresby jakožto významné impulzivní síly pro současné umění. Navazuje tak na ideu úcty k duchovnímu a kreativnímu konceptu v mysli umělce, kterou vyjadřovala pojmem "Disegno" doba renesance. 
Synopse radikálních grafických konceptů a výsledných uměleckých děl dává návštěvníkům nahlédnout do současného dialogu kresby s ostatními obory umění a umožňuje nově si uvědomit, že tento vzájemný vztah se projevuje i v oblastech mimoevropského umění, filmu, fotografie, literatury, tance, a v neposlední řadě v reklamní grafice.
Vystavující umělci: Marc Brandenburg, Ines Beyer, Frederike Feldmann, William Forsythe, Hermann Glöckner, Olaf Holzapfel, Jürgen Krause, Korpys/Löffler, Wilhelm Müller, Rei Naito, Frank Nitsche, Brian O'Doherty, Mario Pfeifer, Santiago Sierra, Gert a Uwe Tobias, Rikuo Ueda, Franz-Erhard Walther aj.
Více:

04.02.2016


PICASSO.MANIA

 

 

Grand Palais, Galeries nationales, Paris
do 29. února 2016

100 mistrovských děl Picassa, z nichž některá nebyla nikdy vystavena, je konfrontováno s největšími mistry současného umění - David  Hockney, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Jeff Koons…Výstava načrtává různé momenty kritického a uměleckého přijetí Picassova díla a etapy formování mýtu, spojeného s jeho jménem. 
Výstavu pořádá RMS (Réunion des musées nationaux - Grand Palais, le Centre Pompidou et le Musée national), hlavním komisařem je Didier Ottinger, náměstek ředitele Národního muzea moderního umění - Centre Pompidou...více:

02.02.2016


WARHOLUnlimited

 

 

Musée d’Art moderne de la Ville de Paris, 11 Avenue du Président Wilson
do 7. února 2016

Do 7. února se koná v Muzeu moderního umění hlavního města Paříže výjimečná výstava věnovaná Andy Warholovi (1928-1987), slavnému americkému představiteli pop-artu. Jeho série 102 sítotiskových pláten s názvem The Shadows (Stíny) lemuje v ploše 130 metrů obrovské kruhové místnosti muzea moderního umění. Umělce k tomuto monumentálnímu dílu, provedenému v 17 různých barvách, inspirovaly fotografie stínů pořízených v jeho studiu v New Yorku. Dílo, které ukazuje suverénní Warholovu schopnost podkopávat umělecké konvence spolu s jeho zálibou o sériovost a opakování v umělecké práci, je ve své celistvosti vystaveno v Evropě poprvé....více: 

 

21.01.2016


Parmigianino, 1503–1540 - Dessins du Louvre

 


Parmigianino, Hlava dítěte; © Musée du Louvre
 

Musée du Louvre, Paris
17. prosince 2015 - 15. února 2016

Z Parmy, přes Řím a Bolognu - výstava dovoluje sledovat krok za krokem vývoj jednoho z nejzručnějších představitelů italské kresby...
Během prvních desetiletí 16. století se objevil v Itálii manýrismus - nový styl, který se brzy rozšířil po celé Evropě. Základem pro tento styl křehkých a noblesních forem bylo umění  Michelangela, Rafaela a Correggia. Z jejich díla vyšel přední italský manýristický malíř a rytec Parmigianino, (vlastním jménem Girolamo Francesco Maria Mazzola, 1503 Parma – 1540 Casalmaggiore), který byl pro svou neuvěřitelnou zručnost v kresbě a okouzlující eleganci forem přirovnáván zejména k Rafaelovi a posléze se stal průkopníkem nového manýristického stylu s charakteristickými postavami protáhlých proporcí ve spirálovitém pohybu, spekulativní kompozicí a světelnými efekty chladných barev...více: 

13.01.2016


Images du Grand Siecle, l'estampe française au temps de Louis XIV

 

 

Bibliotheque nationale de France, François-Mitterrand / Galerie 1
3. listopadu 2015 - 31. ledna 2016

Prezentace více než 160 děl - převážně rytin ze sbírek BNF - je  první velkou přehlídkou věnovanou zlatému věku této techniky ve Francii. Během vlády Ludvíka XIV. se Paříž stala nejdůležitějším centrem grafického umění a vytlačila tak Řím, Antverpy a Amsterdam.
Výstava představuje přehled prudukce francouzské grafiky, jež byla podporována oficiální politikou v touze propagovat výtvarné a dekorativní umění jako symboly francouzského vkusu a slávy absolutistického panovníka. Populární byly zejména portréty, velkoformátové tisky, topografická a náboženská díla. Byla to doba, kdy francouzští  rytci jako Robert Nanteuil, Gérard Edelinck, Girard Audran, Sebastien Leclerc nebo Lepautreové dosáhli technická dokonalosti v umění hloubotisku, takže se toto díla stala vzorem pro evropskou rytinu osmnáctého a devatenáctého století...více:

 

 

12.01.2016


Double Vision: Albrecht Dürer & William Kentridge

 

 

Kulturforum Berlin
20. 11. 2015 - 6. 3. 2016

Výstava Double Vision ilustruje prostřednictvím vybraných grafických děl Albrechta Dürera (1471-1528) a Williama Kentridge (nar. v roce 1955 v Johannesburgu) dvě vize grafiky, tvořící na výstavě dynamický dialog...

 

07.01.2016


Ondřej Michálek: Cesta z bodu A do bodu A

 

 

Galéria 19, Lazaretská 19, Bratislava
4. 12. 2015 - 17. 1. 2016

I když název Cesta z bodu A do bodu A může odkazovat k bludnému kruhu, vidím v něm další souvislosti. Ten první bod A se ztratil v čase a je už nedostupný, ten druhý bod A je sice mnohem blíž, ale pořád má jen hrubé obrysy. Ty body jsou možná identické, ale ani jeden z nich, zdá se, nezůstal na stejném místě. Tím názvem jsem chtěl naznačit, že jde o zkrácenou verzi příběhu, který nezastírá, že byl blouděním, ale zároveň ve své stručnosti neumožňuje vystavit slepé uličky. Ale i k nim se samozřejmě hlásím, – jako šťastným příslibům nezvolených „kariér“..říká v rozhovoru s kurátorkou výstavy Janou Šindelovou Ondřej Michálek...

 

16.12.2015


THE 2015 CELEBRATING PRINT EXHIBITION

 

 

BBLA Gallery at Bohemian National Hall, 321 East 73rd Str., New York
7. prosince  2015 - 13. ledna  2016

KADS New York představuje reprezentativní výběr současného výtvarného umění CELEBRATING PRINT 2015 - 2. ročník.  Výstava prezentuje 33 výtvarných projektů od 22 umělců ze střední a východní Evropy. Vystavená díla jsou vytvořena různými grafickými technikami, včetně hlubotisku, tisku z výšky, litografie, sítotisku, monotypu...
 
Vystavující umělci:
Roman Balaz, Andre Berger, Tobias Crone, Maria Erikson, Beth Ganz, Sadko Hadzihasanovic, Jana Hubatkova, Kama Jackowska, Gergeli Karpati, Anna Kenar, Weronika Marszelewska, Eva Nikolova, Kristina Norvilaite, Darina Peeva, Jindrich Pevny, Tatiana Potts, Maria Simeonova, Ana Sladetic, Lenka Stepanikova, Eszter Sziksz, Lenka Vilhelmova, Mojca Zlokarnik...

03.12.2015


Anselm Kiefer, l’alchimie du livre

 

 

Bibliothèque nationale de France, Quai François-Mauriac, Paris
20. října 2015 - 7. února 2016

Francouzská národní knihovna pořádá výstavu německého umělce Anselma Kiefera Alchymie knihy, která představuje více než sto knih vytvořených v letech 1968 až 2015 v kombinaci s autorovými nedávnými obrazy a sochami. Vystavené knihy jsou  unikátními díly, jejichž formát a prezentaci vyvíjel umělec po celá desetiletí. Dosahujíce někdy velkých dimenzí, jejich stránky obsahují různé materiály, jako např.  jíl, písek, popílek, vlasy, rostliny, slámu, fotky ... a samozřejmě olovo, které je privilegovaným médiem umělce. Užívá jej nejdříve ve formě listů nebo fragmentů, posléze ale na konci osmdesátých let z něho vytváří celé knihy, dosahující pak hmotnosti mezi 70 a 200 kg. Pro umělce se olovo - kromě plasticity - stalo jedinečným uměleckým prostředkem k vyjádření poetických a duchovních hodnot... více:

 

26.11.2015


Jackson Pollock: A Collection Survey, 1934–1954

 

 

MoMA New York -  Prints and Illustrated Books Galleries
22. listopadu 2015 -13. března 2016


Výstava nabízí stručný, ale podrobný přehled tvorby jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších amerických umělců - Jacksona Pollocka (1912-1956). Sleduje jeho umělecký vývoj od roku 1930, kdy začal vytvářet figurální obrazy s mýtickými tématy ovlivněné primitivním uměním, až k pozdnímu období konce 40. a počátku 50. let minulého století, kdy přešel k radikální abstrakci s charakteristickým litím barvy na plátno nebo papír (drip painting). Výstava představuje kolem 50 prací ze sbírek muzea: obrazy, kresby a grafiku (zejména  mimořádně vzácné a málo známé rytiny, litografie, sítotisky, ale i kresby) a podtrhuje umělcovo neúnavné experimentování zejména během procesu tvorby, které tvořilo podstatu jeho kreativity... více:

24.11.2015


Retrospective Wifredo Lam

 

 

Musée National d'Art Moderne, Centre Pompidou, Paris
30. září 2015 -15. února 2016

Centre Pompidou představuje poprvé retrospektivu prací kubánského umělce Wifreda Lama (1902-1982), který zaujímá vyjímečné a paradoxní postavení v umění 20. století. Lam vytvořil jedinečný styl, v němž se pokusil spojit afro-kubánské kulturní a duchovní vlivy s inspirací uměleckými díly nejznámějších umělců své doby. 
Výstava se zaměřuje na genezi díla a na různé stupně a podmínky přijímání jeho tvorby a její postupnou integraci do "korpusu" kanonického moderního umění. Vystaveno je téměř tři sta děl - obrazů, kreseb, grafiky, keramiky, obohacených o archivní a dokumentární fotografie a písemné materiály...
více:

19.11.2015


Post-digital printmaking. Redefinition of the Concept of Matrix

 

 

„Neon” Gallery Centrum Sztuk Użytkowych, Centrum Innowacyjności, Academy of Fine Arts in Wroclaw
2. 11. – 19. 11. 2015


Výstava Post-digitální tisk se koná v rámci doprovodného programu MTG - Kraków 2015.
Kurátory výstavy jsou Aleksandra Janik a Zuzanna Dyrda.
www.triennial.cracow.pl

   

12.11.2015


9. Polish Print Triennial Katowice 2015

 

 

Muzeum Śląskie, Katowice / Polsko
3. 10. – 29. 11. 2015

Polské trienále grafiky v Katovicích  (TGP) je nejdůležitější a nejprestižnější událostí, která je   doprovodným programem MTG - Kraków 2015. Jeho účelem je ukázat nejzajímavější a nejhodnotnější současné přístupy a trendy polské grafiky. Je příležitostí seznámit se s tímto specifickým uměleckým oborem, který zůstává ojedinělým zjevem v oblasti národního polského umění...více:

 

12.11.2015


KAREL VYSUŠIL – UN MONDO DI COLORI

 

 

Palazzo Medici Riccardi, Via Camillo Cavour, 3, Firenze, Itálie
8. - 27. října 2015

Výstava obrazů, grafiky a koláží Karla Vysušila (1926-2014) je pořádána za podpory Honorárního konzulátu ČR pro Toskánsko a ARCA - Přátelé ČR Associates.

www.vysusil.eu
 

01.10.2015


 
MEDIÁLNÍ
PARTNEŘI
  
ILUSTRÁTOŘI nemají logo,
zato ale mají svůj web
 

 

 
Lithographie - Werkstatt
Eichstätt

 

  REKLAMNÍ PROSTOR


   Kursy počítačové grafiky
    ADOBE CS