Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Textilní design. Od experimentu k sérii

 

 
Zámek Pillnitz, Vodní palác / Německo
1. července - 5. listopadu 2017

Výstava Textilní design. Od experimentu k sérii byla zrealizována u příležitosti 100. výročí Akademie umění Burg Giebichenstein v Halle (BURG), a lze si ji prohlédnout od 1. července do 5. listopadu 2017 ve třetí stanici Uměleckoprůmyslového muzea zámku Pillnitz. Po prvním představení v Burg Galerie ve Volkspark (2015) a druhém v Bauhaus Archiv/Muzeum tvořivé realizace v Berlíně (2016), byla výstava v Drážďanech obohacena o nové objekty a nyní zahrnuje 38 projektů od více než 20 designérek a designérů v šesti tematických kategoriích: tradice, kulturní přenos, barva, materiál, udržitelnost a smart textiles.

Mohou se stát z recyklovaných plastů, jako jsou běžně dostupné PET lahve, trvale vyráběné a zejména nositelné látky? Je oblečení z 3D tiskárny absurdní experiment nebo je v blízké budoucnosti připraveno pro výrobu v průmyslovém sériovém měřítku? A co jsou Smart Textiles? Jaká inspirace se skrývá v zabývání se cizími kulturami? Výstava ukazuje experimentální práce, jako například ty, které jsou úspěšně vyráběny sériově a průmyslově a tak poskytuje pohled do světa textilií.

Dlouhá historie textilního designu na Akademii umění v Halle, která se tematicky věnuje sériovým návrhům, je východiskem pro poskytnutí aktuálního pohledu na textilní design dneška a zítřka ve Vodním paláci zámku Pillnitz. Vystavené předměty a výrobky studentů a absolventů daného oboru umožňují vzrušující přehled různých možností, vývojových trendů a technologiích

21. století. V centru pozornosti výstavy je přitom všudypřítomnost textilií v různých oborech tvořivé realizace a impulzy vycházející z vývoje materiálů dnešní doby. Rozsah projektů přitom zahrnuje vývoj materiálů z borového jehličí, stejně jako průmyslový tisk s přírodními barvami nebo vývoj inovativních, interaktivních látek.

 

Výstava byla koncipována ve spolupráci s Akademií umění Burg Giebichenstein v Halle a kurátorem byla Bettina Göttke-Krogmann.

Blog SKD, který na týdenní bázi prezentuje projekty, designérky a kategorie související s výstavou: www.blog.skd.museum

 

Kerstin Stöver (historička umění) a Kathrin Franeck (restaurátorka) z Uměleckoprůmyslového muzea Drážďany představují objekty kolekce textilu a popisují podobnosti a rozdíly ve vztahu k projektům studentů.

 

www.skd.museum/presse.

 

 

 

 


Vydáno: 03.07.2017