Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Lubomír Krupka: autorská kniha Liber aqua - recenze Jiřího Bernarda Krtičky

 

                        


Lubomír Krupka: autorská kniha Liber aqua

Jiří Bernard Krtička

Lubomír Krupka: Liber aqua. Knihu napsal, ilustracemi doprovodil, graficky upravil, ručně vysázel typem Gill kurzíva Monotype, na syntetický papír Tyvek vytiskl, svázal a vlastním nákladem vydal Lubomír Krupka v Úvalech roku 2018. Formát 318x213 mm, náklad 15 výtisků. Pět exemplářů je svázáno v pevných deskách, potažených papírem Tyvek, s aplikací mikročipové destičky, ostatní v měkké obálce z barveného papíru Tyvek s potiskem.


    
Umělecký knihař a tiskař Lubomír Krupka si za posledních dvacet let vydobyl renomé též jako vydavatel umělecky hodnotných bibliofilií s originálními grafickými listy talentovaných umělců. Několik titulů své bibliofilské řady si všestranný vydavatel výtvarně doprovodil sám, buď typografickými ilustracemi, nebo vlastními autorskými technikami, zčásti z oblasti strukturální grafiky. Výjimečně se pan Krupka chápe i spisovatelského pera a stává se autorem knižního textu. Takovým případem je jeho poslední vydaná kniha Liber aqua.
    Unikátním rysem Krupkovy bibliofilské produkce je symbolický vztah mezi obsahem textu a charakterem i barvou ručního papíru, který je specificky vyráběn pro vydání jediného knižního titulu. Znalec tradičních technologií Lubomír Krupka používá jako základ pro výrobu ručního papíru tradiční suroviny – bavlněná, lněná a konopná vlákna v kombinaci s dalšími příměsmi a barvivy. V případě Liber aqua však prokázal schopnost zcela radikální technologické inovace: zavrhl ruční i strojový papír a zvolil průmyslový syntetický papír Tyvek.
    Fólie Tyvek je vlastně netkaná textilie na bázi lisovaných polyethylenových vláken, vyvinutá firmou DuPont. Má řadu výjimečných vlastností, k nimž patří pevnost, lehkost, voděodolnost, paropropustnost a odolnost proti plísním. Používá se zejména ve stavebnictví, obchodu a reklamě. Má však i estetické kvality, neboť svou poloprůsvitností a neuspořádanými dlouhými vlákny připomíná texturu tradičního japonského papíru. A v neposlední řadě lze na Tyvek dobře tisknout, takže je ideálním materiálem pro výrobu knih s prakticky neomezenou odolností vůči vlhkosti a vodě.
    S nápadem vytisknout knihu na syntetický papír Tyvek se zrodil i námět povídky Liber aqua. Vyprávění líčí neobyčejný příběh mnicha, pracujícího koncem 16. století v knihařské dílně svého kláštera. Po zasažení kláštera náhlou povodní vynáší zničené rozmočené a pokroucené svazky z klášterní knihovny. V regále s libri prohibiti objeví knihu potištěnou nesrozumitelnými znaky, která jediná vypadá, jako by se jí voda, bláto a plíseň ani nedotkly. Aniž byl mnichovi dopřán čas k jejímu prozkoumání, kniha vlivem okolností zmizí z jeho dosahu stejně náhle, jako se objevila.
    Příběh je tedy literární mystifikací a hříčkou, odkazující k fiktivní historii knihy, kterou čtenář právě drží v ruce. Liber aqua je ilustrována motivy rozmanitých informačních kódů a schémat: Morseovy abecedy, děrné pásky, tištěného spoje, čárového kódu, QR kódu a binárního kódu. Symbolický obsah této řady završuje kruhová destička s mikročipy, aplikovaná jako výzdoba na přední desce knižní vazby. Ilustrace na titulní stránce knihy je vytvořena barevným soutiskem sedmi různých motivů použitých v textu.
    Fiktivním příběhem nesrozumitelné knihy, nepodléhající zkáze a ocitající se v časové smyčce před očima mnicha 16. století i čtenáře 21. století, zasadil autor své dílo ve specifický konceptuální rámec. K tomu je třeba poznamenat, že přitom kniha neztratila nejen svou materiální esenci, ale ani vysokou kvalitu provedení. Co se týče ruční sazby a tisku, grafické úpravy i knižní vazby – všechny parametry vykazují fortel, profesionalitu i řemeslnou poctivost, typické pro veškerou knižní produkci Lubomíra Krupky.

Obr.: Lubomír Krupka: Liber aqua, variantní podoba v pevné a měkké vazbě


Vydáno: 08.01.2019