Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Výstavy v Muzeu moderního umění v Olomouci

 

Nalezenci

Muzeum moderního umění Olomouc / Café 87
do 7. 1. 2018


Ateliér je tavicím kotlem, domácím bojištěm, první zkouškou, obývákem. Je místem, v němž jsou studenti poprvé vystaveni drilu a nudě umění, profesionální svobodě, řemeslu, diskusi – s vyučujícími, sebou samými i navzájem. Kde se zároveň začínají profilovat, lišit a vyčleňovat, kam ale také bezpečně patří. Ve stejné chvíli se tady docela přirozeně může z červené plochy vynořit papoušek a z bílého papíru elegantní psí nožka, krajinářská práce je poměřována silně psychologickým portrétem a vítr má tvar. Způsob akademického vzdělávání je jedinečným v tom, jak velký prostor dává těm, kteří jim procházejí – a jak je zároveň vedle své flexibilnosti precizní, usilují-li o to obě strany, student i vyučující. Akademické vzdělávání je vzděláváním k ideálu, navždycky, nutně. A kresba je základ. Platí-li to o některém z ateliérů, pak zcela jistě o tom, který dlouhá léta vedl Jiří Lindovský – Ateliér grafiky I pražské Akademie výtvarných umění. Výstava těch, kteří jim v té době prošli, výstava toho, co takzvaně zbylo – a je dobré! – je výstavou pro radost. A oslavou pro všechny.

Jiří Lindovský (25. dubna 1948 v Mankovicích)

Malíř, kreslíř, grafik, autor realizací v oblasti užitého umění, žije a tvoří střídavě v Olomouci a v Praze. V letech 1963-1967 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně a v letech 1967-1970 na Pedagogické fakultě Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Výtvarné vzdělání završil v letech 1970-1975 studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Ladislava Čepeláka. V letech 1992-2016 byl vedoucím Ateliéru grafiky I na Akademii výtvarných umění v Praze. Profesorem byl jmenován v roce 2007. Samostatně vystavuje od roku 1970 (ČR, SR, Rakousko), společně od roku 1969 (ČR, SR, Polsko, Španělsko, Francie, Mexiko, Japonsko, Brazílie, Německo, Kanada, Rakousko, Jugoslávie, USA, Venezuela).

 

Monogramista T. D | FragmenT.D

Muzeum moderního umění Olomouc | GALERIE
16. 11. 2017 – 18. 2. 2018


Tvorbu Monogramisty T. D - významné osobnosti československé výtvarné scény druhé poloviny dvacátého století - připomeneme při příležitosti jeho sedmdesátin (*13. 3. 1947). Výtvarný umělec, pedagog a literát je zastoupen 28 díly v muzejních sbírkách obrazů, fotografie, grafiky a autorské knihy. Patří rovněž k autorům, které sledujeme v rámci projektu Central European Art Database. Jeho tvorbu představíme výběrem, který potěší nejen ty, jež znají jeho konceptuální a akční umění.

Dezider Tóth náležel vždy k umělcům, propojujícím české i slovenské umělecké prostředí. A to jak svým uměleckým názorem, tak svou účastí na výstavách, v uměleckých spolcích a konečně i svým dlouholetým dvojím ukotvením ve svém brněnském i bratislavském bydlišti,“ uvedla kurátorka výstavy Gina Renotière.

Výstavu budou tvořit díla, která vlastní Muzeum umění. „Bude to vůbec první výstava mých věcí, které jsou ve sbírce nějaké instituce. To znamená, že nebude jen mým dílem, ale také dílem kurátorů, kteří si vybrali konkrétní věci,“ líčí jedinečnost výstavy Monogramista T. D, který začal používat tento pseudonym až v roce 1997, krátce po svých padesátých narozeninách. Inspiroval se středověkými monogramisty, kteří svá díla označovali pouze monogramem, takže je jejich identita neznámá.


www.muo.cz

 

 


Vydáno: 05.01.2018