Výstava Dveře k tvorbě neznámé představuje Ladislava Čepeláka, jednoho z našich nejvýznamnějších grafiků druhé poloviny 20. století, prostřednictvím většiny doposud kompletně nevystavovaných cyklů, které vznikaly zejména v 90. letech.
Právě grafické cykly vystihují uspořádání Čepelákovy tvorby již od samých počátků, kdy na Akademii výtvarných umění v Praze, uchvácen Rembrandtovými lepty a grafickými pracemi předních českých umělců, poprvé pronikl ke grafické práci. Byl vždy fascinován světem kolem sebe, zadumaně pozoroval okolní realitu a náměty pak řadil do jednotlivých souborných cyklů. Cesta ve sněhu, brázda v poli, kmen stromu či motýlí křídla mu byly objektem, jehož linii a strukturu spolu se světlem nekonečně varioval do svých grafik, kterých během života vyryl, vyleptal a vytiskl kolem tisíce.
Tato výstava přináší unikátní soubor cyklů z posledního desetiletí Čepelákova života a představuje tak jeho vrcholnou tvorbu a zároveň symbiózu všeho, co se Čepelák za svůj život v grafické dílně naučil. Ke zhlédnutí se divákovi otevírají grafické cykly Karlův most, Výnos o Slovu, Dveře, Stíny a také jednotlivé volné listy. Emoce a myšlenky spojené s jednotlivými soubory doplňují také texty, které jsou od počátku jejich součástí. Diváka pak nutí kontemplovat a přibližují mu hluboký, expresivní význam, který v sobě Čepelákova tvorba bezpochyby nese.
|