Jiří H. Kocman je zásadní postavou tzv. brněnského okruhu a jedním z nejvýraznějších představitelů konceptuálního umění v evropském kontextu. Vstoupil do uměleckého světa už v šedesátých letech, a to v žánrech jako stamp-art nebo mail-art.
V sedmdesátých letech ale svou pozornost od obsahu sdělení přesunul k samotnému médiu, tedy k papíru. Po důkladném studiu technologie výroby a restaurování papíru i knihvazačství dosahuje v tvorbě autorských knih skutečného mistrovství. „Jeho zásluhou se papír a kniha stávají v českém prostředí respektovanými uměleckými disciplínami,“ vyzdvihla Kocmanův význam Renotière.
Na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v roce 1998 založil Ateliér papír a kniha. Ateliérem prošlo bezmála padesát studentů, než byl v roce 2011 zrušen.
Na výstavě budou moci diváci shlédnout i dokumentární snímek, autorka výstavy vytvořila ve spolupráci s Kamilem Zajíčkem záznam vzpomínek absolventů tohoto jedinečného ateliéru, který tolik ovlivnil jejich další profesní i soukromý život.
Jakub Švéda - Technovirus
V dlouhodobém cyklu Práce na papíře ze sbírek GASK vystřídá Tomáše Švédu příslušník následující umělecké generace Jakub Švéda (nar. 1973), absolvent pražské Akademie výtvarných umění, ateliéru malby Jiřího Sopka a vizuální komunikace Jiřího Davida.
Práce Jakuba Švédy jsou naléhavé, někdy až sžíravé, jindy melancholicky teskné po přítomném světě. Svět přírody, zastoupený organickou expresí barev nebo jen otisky přírodních prvků, konfrontuje s racionálními strukturami civilizačních znaků a industriálními a počítačovými světy. Zatímco starší práce, které byly do galerijních sbírek získány v roce 2005, jsou záznamy energetických stop v jemných kresebných liniích a barevných plochách nanesených airbrushem, v nových pracích zapůjčených od autora naléhavost nebezpečí sílí. Obrazy jsou sdělením o stavu naší civilizace a reflexí jejího ohrožení.
www.gask.cz