Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Informace a fotografie k výstavě HOLLARISTÉ MINULOSTI A PŘÍTOMNOSTI*

 

 HOLLARISTÉ MINULOSTI A PŘÍTOMNOSTI

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě - do 19.3.2017











Výstava ke stému výročí SČUG Hollar k vidění v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě


Do 19. března mohou zájemci o českou grafiku shlédnout v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě jedinečnou výstavu mapující českou výtvarnou grafickou scénu od roku 1917 až po žhavou současnost, to vše z vlastních sbírkových fondů.
Výstava, jež nese název „Hollaristé minulosti a přítomnosti“, je zrealizována jako pocta k letošnímu 100. výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Jde o jedinečný výtvarný spolek nemající v našich dějinách obdoby, neboť nesdružoval umělce stejného programu ba ani jedné generace, ale byl založen pouze a jenom na podporu české volné grafické tvorby. Stalo se tak 3. prosince 1917, kdy podalo 15 statečných umělců na pražském místodržitelství žádost o povolení a jako výraz úcty k našemu nejznámějšímu a zřejmě i nejoceňovanějšímu grafikovi všech dob – baroknímu mistru Václavu Hollarovi – si do názvu vetkli jeho jméno. Text žádosti zformuloval Tavík František Šimon a podepsali ji František Bílek, Vratislav Hugo Brunner, Bohumír Jaroněk, Adolf Jelínek, Jan Konůpek, Zdeněk Kratochvíl, František Kysela, Antonín Majer, Václav Rabas, Vladimír Silovský, Jaromír Stretti- Zamponi, Viktor Stretti, Max Švabinský a Karel Vik. V té době si již volná grafika jako svébytný umělecký obor dobývala pár let své místo na slunci. Velkou pomocí kromě založení Hollaru byla existence speciálního grafického atelieru na Akademii výtvarných umění (od r. 1910), který po léta vedl Max Švabinský. Výchova mladých grafiků pokračovala i po vzniku republiky na Uměleckoprůmyslové škole.  Nový spolek se prezentoval formou výstav, nejprve v Praze, ale posléze i v regionech a na zahraničních přehlídkách, vydával časopis, sborník, připomínal výročí edičními podniky, přijímal nové členy… Samozřejmě se mu nevyhnuly ani politické změny v zemi, především po nástupu komunistického režimu různé zákazy činnosti apod. Přesto však prostřednictvím především osobních a profesních vazeb ustál i normalizační zákaz, aby se v r. 1990 plně rozvinul k nové práci. V současné době sdružuje 152 českých grafiků, teoretiků umění a tiskařů. Vše názorovost a vícegenerační soužití členů Hollaru po celou dobu 100. let jeho trvání, stejně jako důraz na dokonalé řemeslné ovládnutí různých grafických technik, to je charakteristika spolku od jeho počátků až do dnešních dnů.  Rok 2017 byl určen jako Rok grafiky a má připomenout široké veřejnosti tento druh výtvarného umění, který je i cenově dostupný pro celou řadu potencionálních sběratelů.
Výstava, která je kvůli své rozměrnosti nainstalována ve všech výstavních prostorách havlíčkobrodské galerie, obsahuje díla 87 autorů, kteří byli či jsou členy Hollaru. Jde o dílčí výběr ze sbírky Grafiky, která v současnosti čítá na 3300 grafických listů. Nosnou myšlenkou expozice je téma člověka a jeho cesty.  V jednotlivých dílech můžeme sledovat různorodé přístupy autorů, techniky a principy grafické práce, v nícž se promítly celé dějiny českého výtvarného umění od dvacátých let až po současnost. Výstava nemá v úmyslu být učebnicovým přehledem, spíše jen ukázkou širokého a bohatě strukturovaného proudu výtvarného umění, v němž byla vždy vedle umělecké stránky také důležitý i řemeslná dovednost autora.  Vedle notoricky známých jmen jako jsou Švabinský, Kobliha, Konůpek, Bílek, Gross, Lhoták, Liesler, Sivko, Šerých, Čepelák, Anderle, Pacovská, Komárek, Sukdolák, Tomanová jsou vystaveny i díla autorů mladší generace, která pochází z nových akvizic galerie – např. Axmann, Lomová, Michálek, Samek, Vilhelmová, Piekar, aj. Velká část děl je vystavena v rámci expozice vůbec poprvé.
Po skončení výstavy bude proveden výběr a ve zredukované podobě budou Hollaristé prezentováni v rámci stálé expozice až do konce listopadu letošního roku.
Mgr. Daniela Růžičková, kurátorka výstavy

 


Vydáno: 07.03.2017