Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Zdeněk Kirchner. Bez názvu

 



Muzeum Kampa - Nadace Jana a medy Mládkových, U Sovových mlýnů 2, praha 1
21. června - 4. září 2016

Museum Kampa se ve spolupráci s Muzeem umění a designu v Benešově a Občanským sdružením Paměť Jiřího Vovse rozhodlo uspořádat výstavu umělce, jehož dílo bylo u nás neprávem opomíjeno v důsledku dějinných zvratů v druhé polovině dvacátého století. Návštěvníkům Musea Kampa se tak naskytne jedinečná příležitost zhlédnout průřez Kirchnerovy tvorby zahrnující jak období, kdy působil na tuzemské scéně, tak ve francouzském exilu

Osud i díla Zdeňka Kirchnera vypráví silný příběh o době, v níž žil. Kirchnerovy emocemi, gesty a muzikalitou obdařené obrazy dokáží skvěle zpřítomnit příběh individua v běhu dějin, jedince proti všem, obdařeného silnou touhou po sdělení a sdílení, jehož tvůrčí přístup charakterizuje spontaneita, bezprostřednost a vzrušený rukopis příbuzný jamům a improvizacím, sólům i orchestracím jazzové hudby.
Kirchnerovy obrazy je možno chápat jako dramatické vizuální básně, které čteme očima a beze slov můžeme vnímat nejen viditelné znaky a stopy štětce, ale i hudbu, kterou v nás tvary probouzejí. Zájmem o vyjádření zvuku malbou se Kirchnerův přístup blíží kosmickým harmoniím na obrazech Františka Kupky. Zatímco Kupka hudbu sfér vnímal skrze plnost a rozkvétání zvuků Bachovy Fugy, o půlstoletí pozdější Kirchnerova plátna jsou popsaná a poškrábaná spíše synkopicky, v souladu s mnohem rychlejší, neklidnější a rozpornou pozdní modernitou. V mnohotvárných písmových znacích, které narušují monochromní plochu, se projevuje umělcova touha po svobodě a bytostný vzdor. Ani Kirchner, stejně jako většina ostatních československých exulantů v exilu neprospíval, těžko se přizpůsoboval pragmatickému světu, některé jeho pozdní práce jsou poznamenány melancholií a hlubokým steskem. Příznačné je, že za zájmem o písmo u Kirchnera nestojí vlivy zahraničního umění, ale rukopis jeho maminky.

Zdeněk Kirchner
* 18.5.1934 v Jablonci nad Nisou
+ 9.1987 Fontenay-le-Fleury, Francie
Malíř, grafik, ilustrátor, typograf
V exilu ve Francii žil od roku 1969
Vystudoval v letech 1955 – 1961 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru  prof. Adolf Hoffmeister
Od roku 1977 byl členem skupiny Espace - Ensemble de signes
Umělecká díla byla převezena z Francie zpět do Čech Jiřím Vovsem v roce 1992. Zprvu je opatrovalo Občanské sdružení Paměť, které se snažilo o zvýšení povědomí o díle Zdeňka Kirchnera. Od roku 2013 je podstatná část díla uložena v Museu designu a umění v Benešově.


Reportážní fotografie z vernisáže výstavy:









"V krásném letním podvečeru se v Museu Kampa zahájila výstava Zdeněk Kirchner BEZ NÁZVU za přítomnosti paní Medy Mládkové, hraběnky Nosticové, prof. Jiřího Šetelíka, kurátora Davida Železného, umělcovy choti a ředitele Muzea umění a designu Benešov. Právě Muzeum Benešov, kurátor Jiří Voves a Občanské sdružení Paměť má největší zásluhu na tom, že se poměrně neznámé Kirchnerovo dílo dostalo z Paříže do českých galerií. Na závěr vernisáže zahrál na flétnu Jiří Stivín."
Autor fotografií a textu: Josef Spurný



Vydáno: 21.06.2016