Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Libor Svoboda: Better City



Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7
26. 5. - 31. 7. 2016

Města tvoří krajiny. Vizuální stránku těchto krajin prozkoumává projekt Better City. Instalace sestávající z tisků a intervence do prostoru interiéru odkazuje k problematickému aspektu urbanismu, jímž je úroveň plánovitosti ve vztahu ke svévolným proměnám blízkým organičnosti či chaotičnosti. Geometrické uspořádání a plánovaný přístup byl ustavičně pokládán za zásadní předpoklad dokonalého prostoru, ideálního města. Libor Svoboda v rámci svého zájmu o procesy idealizace prostředí takové jevy ohledává na pomezí skutečnosti, dohadu a fikce.

Tisky sestávají z dvojic – nákresů, evokující půdorysný architektonický plán, a výřezů fotografie. Ty zachycují a z původního prostředí vyjímají stavby, které lze označit jako výrazně ne-architektonické, či nekoncepční. Byť se jedná o stavby nereprezentativního charakteru, stavěné „od ruky“ či bez obvyklého uceleného řádu a plánu, očividně obývané lidmi z nižší sociální vrstvy, nejedná se o slumy ani nouzová obydlí, ale stavby většinou situované mezi ostatní zástavbou města.
V instalaci se tak několikerým způsobem prolíná téma, tvořící základní a zároveň značně problematický aspekt urbanismu. Tím je úroveň plánovitosti ve vztahu ke svévolným proměnám blízkým organičnosti či chaotičnosti. Plánovaný přístup a geometrické uspořádání totiž bylo ustavičně pokládáno za zásadní předpoklad dokonalého prostoru, ideálního města.

Poněkud chaotický růst či doplňování těchto staveb, které místy interiérem výrazně vystupují do veřejného prostoru ulice, není vázán žádným formálním konceptem, je vzdálen zažitým představám o kvalitní a hezké architektuře či zdravém prostředí. Stojí tak ve výrazném protikladu k tradičnímu urbanistickému chápání považující čistě geometrické uspořádání prostoru a plánovaný přístup za zásadní předpoklad kvalitního životního prostoru. Přesto, dle mínění autora, zosobňují tyto stavby určité přednosti spojené s nekonvenčností, jedinečností a tvořivostí. Svým způsobem jsou pitoreskní i rozmanité, a svou tvarovou i funkční přizpůsobivostí mohou být pro své obyvatele do značné míry ideálním domovem.

Vzhledem ke globálnímu trendu rozšiřování urbanizované krajiny, a rovněž mnohým rozporuplným reakcím na tento aspekt v minulosti reagovat, je problematika spojená s městským prostředím, a tedy i jeho vizualitou, čím dál naléhavější i zajímavější otázkou.

Libor Svoboda (1981) je absolvent ateliérů Digitální / Interaktivní média (Štěpánka Šimlová / Pavel Kopřiva) a doktorand na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Tamtéž v současné době studuje doktorské studium, jehož součástí je i tato instalace. Autorova tvorba často reflektuje proměny urbanizované krajiny či projevy užívání elektronických médií. Prochází napříč formami instalace, fotografie či videa. V roce 2009 se stal laureátem ceny Exit pro studenty vysokých výtvarných škol. Absolvoval stáže v Berlíně, Barceloně a rezidenční pobyt v Taipei na Taiwanu.

 


Vydáno: 26.05.2016