Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Armaturka a Galerie Emila Filly zvou na 4 velké vernisáže...




Galerie Emila Filly, Ústí n. Labem
Apocalypse Me 

Kurátorský projekt Apocalypse Me je zaměřen na okruh úzce provázaných témat, která jsou živým předmětem zájmu filosofie či antropologie, ale také současného výtvarného umění. Posthumanimus a kritika antropocentrismu ve zmíněných oborech ústí v tzv. ontologický obrat. Snaha stavět člověka a věci na stejnou úroveň může vypadat na první pohled zvláštně, není ale těžké dohledat její příčiny. Potřeba změnit perspektivu, vyjmout alespoň spekulativně člověka ze středu věcí, je spojena stejně tak s vědomím ekologické krize, k níž zdá se nevyhnutelně míříme, jako s vývojem v oblasti počítačů, umělé inteligence, biotechnologií nebo finančních trhů. Kyborgové už nutně nejsou vraždící stroje přicházející z budoucnosti, mají spíše podobu informačních sítí, do nichž jsme stále pevněji vetkáni. I když dnes možná žijeme v utopii, zůstává tu otázka, jaká může být budoucnost, a zda je v ní ještě vůbec místo pro člověka.
Výstava Apocalypse Me představí především nastupující generaci umělců, která je nejcitlivější ke změnám, které se dnes odehrávají na rozhraní přírody, kultury a technologií. Většinu vystavujících tvoří čeští umělci: Josef Bolf, Aleš Čermák a Michal Cáb, Martin Kohout, Vilém Novák, Anna Slámová, Pavel Sterec. Významné místo v kurátorské koncepci má účast autorské dvojice Palo Cháán z Latinské Ameriky, Patricie Dominguez (Chile) a Irvina Morazan (El Salvador). 
Kurátor: Jan Zálešák



Malá galerie Armaturky
Sklizeno 3
Výstava klauzurních prací Fakulty umění a designu UJEP.





Galerie Pro design
Hele...

Ateliéry Grafického designu a Vizuální komunikace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni se pod vedením doc. ak. mal. Františka Stekera, ak. mal. Ditty Jiřičkové a doc. MgA. Kristýny Fišerové těší každoročně velkému zájmu uchazečů o studium, ti kteří uspějí, získávají možnost účastnit se mnoha workshopů a pracovat na atraktivních zakázkách. V loňském roce na sebe tyto obory výrazně upozornily v rámci mezinárodního projektu Ladislav Sutnar – Evropa, kultura, který propojil čtyři vysoké umělecké školy z Čech, Slovenska a Polska, kdy byli studenti vyzváni prostřednictvím společných workshopů k vzájemné diskusi o roli kultury v dnešní evropské společnosti.
Ateliéry se vedle tvorby souborných sdělovacích materiálů zabývají také plakátovou tvorbou.
Právě plakátová tvorba je jednou z nejatraktivnějších disciplín, kdy mají studenti možnost ztvárnit známá témata – ať už se jedná o film, hudbu nebo knihy. Samozřejmostí jsou také témata abstraktní, kdy se fantazii meze nekladou a studenti mají možnost volně reflektovat pojmy jako holocaust, kampaň červeného kříže a mnoho dalšího.
Výstava ateliérů Grafického designu a Vizuální komunikace představí cvičení typografie v prostoru, dále tématické série plakátů na téma holocaust a v neposlední řadě také experimentální práci s písmem.






Move Gallery
Petra Hudcová: Pod cizí vlajkou

Projekt prozkoumává změněný stav vědomí v zachycené situaci nebo momentu. Důraz je kladen na vizuální prožitek v daném prostoru a na čistotu objektů, které jsou v interakci s architekturou. Právě vizuální podoba galerie s národními kontejnerovými loděmi registrovanými pod označením „under the flag of convenience“spojovanými s ilegalitou, poodhaluje další souvislosti mezi uměním a odrazem reality. Samotná instalace navozuje pocit rozpolcenosti vědomí a jednání i změněnému stavu vědomí. Nacházíme se v pomyslném „v rauši".
Výstava Pod cizí vlajkou odkazující k samotnému prostoru je tak site-specific instalací pojaté ve své celistvosti. Pracuje se ním jako s křehkým orgánem, který není radno odhalit celý. Petra Hudcová zachycuje prchavé okamžiky a protikladné pocity na pozadí kulis či prostorových objektů, které staví do vztahu k prostoru. Právě ony prostorové a časové vjemy zachycuje a dává jim rytmus nebo kompozici díky videokolážím a prací se světlem. Autorčiny tvůrčí postupy odrážejí rozmanité prostorové vjemy a prožitky či pocity z mnohdy neuchopitelných okamžiků života.  Následně těmto asociativním obrazům dát jinou časovost a rytmus, který rozkládá pocit lineárního plynutí času.


http://armaturka-usti.cz/


Vydáno: 02.03.2016