Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Nové výstavy v GMU v Roudnici nad Labem

 

 

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5
11. února - 10. dubna 2016

Výstavy z cyklu
Osobnosti

Pavel Mrkus / Jindy / Another Time

Začátek nové výstavní sezóny patří v roudnické galerii výstavním projektům zaměřeným na experiment s novými i klasickými výtvarnými médii. Vizuální umělec Pavel Mrkus (1970), děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a odborný asistent zdejšího ateliéru Time-Based Media, se ve své tvorbě dlouhodobě soustřeďuje na proměnu vnímání rychlosti plynutí času v závislosti na změně prostředí, v němž se pohybujeme.

Pro monumentální prostor v závěru jízdárny roudnické galerie připravil videoprojekci Jindy / Another Time založenou na specifickém prožívání času v prostředí galerie, neboť jak poukazuje „....galerijní prostředí působí jakýmsi dojmem zpomalení, zastavení, či možná i zpětného chodu času. Je tu pohled na díla, která mají jiný časový formát svého vzniku, jiný časový údaj o událostech na nich vyobrazených, a jiný čas je věnován jejich vnímání. Institucionální prostředí sbírky a její umístění v barokní
stavbě tento vjem umocňuje a nechává jiný čas vyniknout.“
V projekci Jindy / Another Time autor pracuje s prostorem roudnické jízdárny jako s monumentálním objektem, zachází s jeho charakteristickým architektonickým členěním, s iluzí světla a temnoty. V prostoru galerie vytváří specifické zvukové a světelné podmínky, které nás přivádějí až k otázkám po objektivitě našeho vnímání v souvislosti s proměnami okolního prostředí.
Mrkusova videoprojekce tak představuje další z výjimečných projektů „šitých na míru roudnické galerii“, tentokrát však poprvé realizovaný výhradně prostřednictvím nových digitálních médií.

Kurátorka výstavy: Nina Michlovská




 



Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
11. 2. 2016 – 10. 4. 2016

Svatopluk Klimeš / Nevidím to černě

GMU zahajuje novou sezónu výstavními projekty osobností spjatých s prostředím severních Čech. V rámci výstavního cyklu Severní okruh uvede komorní výstavu vizuálního umělce a pedagoga Fakulty umění a designu ústecké univerzity Svatopluka Klimeše Nevidím to černě. Ve foyer galerie představí výběr prací z autorovy aktuální tvorby inspirovaných cestami za polární kruh.

Práci Svatopluka Klimeše (1944) prostupuje soustavný zájem o nezvyklé výtvarné médium. S ohněm a jeho stopami na papíře pracuje již od sedmdesátých let. Využívá schopnost ohně přeměňovat materiál, jeho strukturu i barvu. Kreslí popelem, kouřem svíčky, perforuje papír rozžhaveným kovem nebo nanáší popel na malířské plátno. Jindy vrství ohořelé kusy papíru do podoby koláží. Rozžhavenými raznicemi vstupuje do fotografií. Vypaluje do nich komentář. Nažhaveným drátem asociativně přetváří strukturu kamenů i kůru stromů. Pro vybrané téma volí náležitou formu. V posledních letech se pro autora staly trvalou inspirací zážitky a obrazy získané během opakovaných cest za polární kruh. Oheň však pro něj zůstává i nadále nevyčerpatelným tématem nejen co do využití výrazových schopností tohoto nevšedního výtvarného média, ale i po stránce obsahové. Do jeho prací často proniká ve své archetypální podstatě jako životadárná síla v mýtech a magii přírodních národů. Setkání s jejich kulturním dědictvím se pro něj stalo výrazným zdrojem inspirace nejen co do námětů, vedlo ho také k experimentům se zpracováním papíru. Na výstavě v roudnické galerii, která ve svém názvu odráží autorovu schopnost nadhledu a smysl pro humor, vystaví práce vzniklé pod dojmy z putování přírodou Finska a Islandu – mimo jiné drobné propalované kresby na papíře z losího trusu nebo malby vytvořené islandským sopečným popelem. Fascinace ohněm a jeho odvěkou silou sdružovat lidské společenství prostoupí performance Ne černě, kterou autor uzavře vernisáž výstavy.

Autorka výstavy: Nina Michlovská

www.galerieroudnice.cz


Vydáno: 10.02.2016