Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


Co je české, to je hezké I - diskusní fórum o české identitě v umění - 30.3.2012

 

Institut umění – Divadelní ústav Vás zve na diskusní fórum o české identitě v umění: Co je české, to je hezké I.
Fórum se uskuteční v pátek 30. března 2012 od 10 hodin na Nové scéně Národního divadla, Národní 4, Praha 1
.

Neutuchající debata o povaze a smyslu české kultury, jak ji před třiceti lety rozdmýchal profesor Václav Černý (a mnoho lidí před i po něm), získává se vzrůstajícím zájmem o kreativní obory nový význam. Také proto Institut umění – Divadelní ústav připravuje v rámci svého výzkumného projektu Mapování kulturních a kreativních průmyslů v ČR sérii debatních fór a kulatých stolů. První z nich bude hledat odpovědi na otázky, jak a zda vůbec je důležitá česká identita pro stěžejní veřejné kulturní instituce a domácí umělce různých generací.

V prvním panelu, nazvaném Kapitáni vlajkových lodí naší kultury, se představí a diskuse se zúčastní Vilma Anýžová, programová náměstkyně Českých center, David Mareček, ředitel České filharmonie, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Ondřej Černý, ředitel Národního divadla a Marek Pokorný, ředitel Moravské galerie.
Představitelé veřejných institucí objasní, jak při svých kurátorských a dramaturgických rozhodnutích vnímají českou identitu, případně zda s ní ve svých strategiích přímo počítají. Panel se zaměří i na úskalí a přednosti, které zohlednění češství přináší. Diskutovat s nimi budou mimo jiných operní a kulturní publicistka Helena Havlíková, novinářka Veronika Bednářová, historička umění Milena Bartlová a historik Jiří Rak.

Ve druhém panelu, nazvaném Staročeši a mladočeši, nabídnou představitelé několika uměleckých generací (například David Radok, Jiří Kovanda, Libor Pešek, Rosťa Novák, Kateřina Šedá, Jan Těsnohlídek ml.) několik úhlů pohledu, jak pracují s národní identitou a jejími specifickými jevy, zda ji ve své tvorbě otevřeně přiznávají či na ni alespoň odkazují, a pokusí se odhalit, jaké to přináší důsledky. V tomto panelu se budou konfrontovat ti, kteří jsou na současné scéně v poslední době vidět s těmi, jejichž jména jsou dlouhá léta prověřena mezinárodním publikem.

Fórum „Co je české, to je hezké I“ je určeno všem, kterým není lhostejné, co je synonymem českého umění doma i ve světě, chtějí znát směr, kterým se současné umění ubírá, a jsou ochotni a připraveni se do moderované diskuse aktivně zapojit. 

Vstup je volný, předpokládaný konec je v 16 hodin. Registrace zde.

Více informací: Roman Martinec, koordinátor projektu Mapování kulturních a kreativních průmyslů v ČR, T 224 809 198, E roman.martinec@institutumeni.cz

Tisková zpráva:


Vydáno: 26.03.2012