Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


58. editorial

 


Jiří Lindovský, Kancelářské zátiší, kresba, akryl, plátno, 2005, 85x115 cm; © Galerie Havelka



Vážení čtenáři,
jak moc byl surrealismus pro české umění důležitý a jakou roli v českém poválečném umění sehrál a stále sehrává, svědčí včera zahájená výstava Surrealistická východiska 1948-1989, odklony, návraty, přesahy v Letohrádku Hvězda. Místo konání není náhodné, protože Hvězda, díky André Bretonovi, patří od 30. let minulého století pro svou ikonografii k důležité surrealistické topografii. Jako všechny výstavy PNP se i tato stejnou měrou věnuje jak činnosti výtvarné, tak literární (časopisy, revue, knihy, katalogy, společné divadelních hry, „samizdatové“ básnické sbírky, diskuse, skupinové experimenty a ankety). Spolu s fotografickou dokumentací dokládá vlastní aktivity a bohaté mezinárodní kontakty druhé-poválečné-surrealistické skupiny a obnovené surrealistické skupiny v době totality. Časově náročná prohlídka autentických dokumentů odmění pozorného diváka pozoruhodnými informacemi o tvůrčím a myšlenkovém pozadí uměleckého směru, prolínajícího dějinami umění a vzývajícího myšlenkovou svobodu a poezii. Památník národního písemnictví a Nadace Karla Teigeho jsou vydavateli obsáhlého katalogu a pořadateli projektu, který se stává další velkou událostí letošní kulturní sezóny. Atmosféru instalace a koncepci živě přibližují webové stránky výstavy (viz dále). Výstavu můžete vychutnávat, třeba i v menších porcích a v měnících se náladách parku obory až do konce měsíce října.
 
Galerie Havelka je jako stvořená pro autorské vizitky. Jednu takovou představuje nepočetná kolekce kreseb Jiřího Lindovského z posledních pěti let, kterou autor lakonicky pojmenoval 1 obraz a kresby. Přítomnost jednoho obrazu –ve skutečnosti kresby na plátně, udává téma a styl celé expozice. Kdo uvidí nejprve katalog, bude v reálu překvapen, do jaké míry je křehká a odhmotněná geometrie až snově uhrančivých zátiší podmíněna specifickou prací s fóliemi a papírem, kterou – mimochodem - autor odmítá nazývat koláží. Nevelká rozsahem, upoutá tato výstava naprosto originální vizí jinak zcela tradičního námětu.
 
K slavné zlaté éře československého filmového plakátu 60. let se vrací výstavy v kinech Světozor, Aero, a Bio Oko v rámci cyklu Letních plakátových slavností. Pořadatel –Terryho ponožky představuje i dosud nevystavené plakáty a řadu dnes již klasických jmen rozšiřuje o další autory, podílející se na počátku 60. let na zrodu moderní podoby tohoto fenoménu. Není jimi nikdo jiný než  Jiří Balcar, Richard Fremund, Zdeněk Palcr a Jan Kubíček.
Kdo zavítá v létě do Písku může se ve Sladovně potěšit ilustracemi Daisy Mrázkové, v Západočeské galerii v Plzni –Masných krámech výstavou ze soukromé sbírky-obrazů, raných kreseb–fotogramů Skupiny 42, v Galerii Klatovy/Klenová otisky vlastního těla mladé slibné autorky Ivany Jůzové. Vysoké výtvarné školy právě otevírají klauzurní práce svých studentů a absolventů. V Mánesu máte tento týden (do 12.6.) jedinečnou příležitost poznat nejen české galeristy, ale i umělce které zastupují. A kdo se ocitnete v Benátkách vězte, že tu od 4. června probíhá 54. benátské bienále (má název ILLUMInazioni – ILLUMInation), na kterém nás reprezentují Dominik Lang a Federico Díaz.
S Hanou Aulickou přejeme pěkné chvíle s Grapheionem.
Simeona Hošková
.

Vydáno: 09.06.2011