Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI










 


 

 

 


59. editorial

 



Karol Baron, Kufrík plný erotizmu; © Galerie Smečky
PAPIER KOLE – slovenská koláž XX. a XXI. století, Galerie Smečky, 29. června - 30. července 2011


Milí čtenáři,

výstava koláží Věry Janouškové v Muzeu Kampa je ouverturou k plánovanému otevření Muzea Věry a Vladimíra Janouškových. Rané textilní koláže ze šedesátých let, syrovostí výrazu blízkých poetice art brut,  stejně jako ty papírové, převážně figurální, kombinované s kresbou, jsou rovnocennou tvůrčí paralelou originálního, teprve nedávno uzavřeného sochařského díla.
150. výročí narození významného rakouského filosofa a zakladatele antroposofie připomíná DOX výstavou Rudolf Steiner a výtvarné umění. Repríza výstav v Kunstmuseu Wolfsburg a v Kunstmuseu Stuttgart si klade za cíl „zpřístupnit svět univerzalistických idejí“ slavného filosofa na příkladech několika významných umělců, přestože mají s jeho teoriemi málo co společného (J. Beuys, M. Merz, T.Cragg a další). Naproti tomu druhá, „doplňková“ část výstavy Myslet bez konce, Rudolf Steiner inspirací ukazuje umělce se Steinerovým výkladem světa spjaté a tvořící na začátku minulého století v Praze a ve Vídni.
Vždy hodně tajemné art brut přitahuje jako noční můra. Ví to i Muzeum Montanelli, které se tomuto fenoménu dlouhodobě věnuje a nyní chce po boku známých osobností v projektu Anatomia Metamorphosi představovat zcela nová jména pozoruhodného výtvarného projevu. 1. díl se zaměřil na dílo slavné Anny Zemánkové, Luboše Plného a zcela neznámého a již nežijícího kreslíře Františka Dymáčka. I tato výstava dokládá, že je stále co objevovat.
V malém předstihu zveme na mimořádný projekt v Galerii Smečky - na výstavu slovenské koláže, kterou tato galerie jako vůbec první iniciovala. Široké časové panorama  vede od prvních osobností 30. let, spjatých ještě s prostředím pražského surrealismu, přes nové vzepjetí ve 40. a znovu v 60. letech, až po současné postmodernisty a multimedialisty. Výstava Slovenská koláž XX. a XXI. století pozoruhodně zapadá do výstavního spektra pražského léta a bezpochyby se stane východiskem pro další uměnovědné rešerše.
A mimo Prahu? Velmi dobrou zprávou pro českou kulturu je, že se významná kulturní památka - karlovarská  Becherova vila po své rekonstrukci stala součástí Galerie umění Karlovy Vary. Je koncipována jako interaktivní galerie s bohatými a také velmi potřebnými programy, propojujícími společenské a galerijní aktivity na víceúčelových úrovních.
Od 10. června do 4. července probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl jako pandán k renomovanému opernímu festivalu. O výstavách v městě i mimo něj se dočtete dále, nelze ale nezmínit, že sama jména umělců jsou zárukou té nejvyšší kvality umění – tentokrát umění na papíře (B. Reynek, Z. Sýkora, M. Grygar, A. Kašpar, J. Kolář).
Zlínské katedry designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové se stěhují do Prahy a končí se tak úspěšná 50ti letá historie této detašované školy. Vyrostla z tradice slavné Baťovy Školy umění založené na konci 30. let, která položila základy československého designu. O bohatém výstavním programu, oscilujícím kolem dosti významné události, se dočtete v dalším zpravodajství.
Písecká Sladovna převzala 19. ročník Zlaté stuhy. Výroční ocenění nejlepších autorů, překladatelů a ilustrátorů pro děti a mládež představuje tentokrát 29 nominací vyhlášených na desátém ročníku Veletrhu dětské knihy v Liberci. A  je opravdu na co se dívat.
Jablonecká rodačka, absolventka AVU (ateliér grafiky prof. Jiřího Lindovského) a slibná grafička Zdenka Hušková  představuje v liberecké Oblastní galerii pralesní dobrodružství inspirované pobytem na Novém Zélandě. Sám název výstavy Prales jako architektura v pohybu vyjadřuje nejen autorčin hluboký zájem, ale i jasně formulovanou a pro další vývoj potřebnou koncepci tématu.
Pod názvem SEE WHAT YOU DON'T SEE se představuje vítěz posledního ročníku Grafiky roku 2010 Šimon Brejcha v Pavilonu Zámecké zahrady v Coburgu se sochařkou Barbarou Deutschmannovou z Brém. Připomeňme, že náš grafik našel v posledních letech v německém prostředí významné profesní uplatnění a výstava, kterou pořádá Kunstverein Coburg je jednou z mnoha dalších, kterými prezentuje umění české grafiky v zahraničí.

Nezapomeňte se podívat na výsledky mezinárodních soutěží a samozřejmě nové výzvy k účasti. Nakoukněte do dění v zahraničních institucích, které nabízejí velmi inspirující  projekty.

S Hanou Aulickou přejeme krásný začátek léta a těšíme se za dva týdny na shledanou.
Vaše Simeona Hošková

 

 


Vydáno: 13.06.2011