Alena Kučerová (* 1935) česká grafička a ilustrátorka studovala na Vyšší škole uměleckého průmyslu a pak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Antonína Strnadela. Studium po politických prověrkách předčasně, ale řádně ukončila.
V roce 1963 poprvé zapojila do svých grafik nový technický prvek – perforovaný bod. Pracovala s ním různě – nejdříve samostatné perforované body kombinovala se suchými jehlami, později je spojuje do čar a linií, jindy z nich vytváří geometrický rastr. V druhé polovině 60. let se zaměřila na zobrazování člověka ve zcela běžných až banálních životních situacích (témata - moře, vzpomínky na pláže, aj.), v 80. letech nahradila figuraci tématem krajiny.
Na počátku 90. let se její tvorba zásadně proměnila. Vizuální obraz krajiny v grafikách zredukovala a rozložila na elementární části. Po svém odchodu z Prahy na venkov koncem 90. let zásadně změnila svůj charakter další tvorby. Začala pracovat na závěsných asamblážích, v nichž využívá nejchudší materiál, který nalézá ve svém okolí. (z wikipedie)
Alena Kučerová obdržela za své dílo četná ocenění, např. Cenu Vl. Boudníka 1997 (více katalog)
Článek o A. Kučerové v Grapheionu: Marie Klimešová - Dílo jako svědectví dobrých chvil
|