Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jakub Honetschläger - Dientes perdidos

 

 

     

Dientes perdidos

   Dost úzká barcelonská ulice. Řada domů, které nepropouští mnoho světla. Až potkám díru, zbořený dům. Jako by to byl zub vytržený z pusy šíleným násilím. Zbývá jen prázdné místo kam nikdo nemůže. Prázdné ale i plné historie, vzpomínek lidí, kteří zde žili, možná odjakživa, a kteří dnes už jen mohou uvidět zbytky zdí: tapety z jejich kuchyně, dlaždičky koupelny. Proč? Možná už byl starý tento dům a nemožný opravit. Anebo je to výsledek spekulace s nemovitostmi? Ztracený zub nyní jen čeká na novou cementovou plombu, studenou a bez jakékoli historie. Až ji jednou vloží, dům opět začne přijímat nový život. Sluncem, deštěm a časem se z něho také jednou stane místo plné minulosti.
   Kniha „Dinetes perdidos“ (Ztracené zuby) mluví o prázdnosti a plnosti, dvou protikladech, ale se škálou mezi nimi. Každá věc okupuje nějaký prostor. Pohne-li se, tak místo kde se nacházela, zaplní vzduch. A tak tedy prázdno neexistuje. Ale tato místa nepřestávají být prázdná. Jsou to vakua plná vzduchu a starých příběhů. Plná neviditelných a nepochopitelných věcí. Tyto „zuby“ nám umožňují pozorovat minulost; čas, který se nikdy nezastaví. Je to momentální reportáž o tom, co zbývá.
   Tento projekt chce být také kritikou všeho, co se děje tady a teď, v tomto městě. I když si mohu připadat příliš jen jako pozorovatel, nepřestávám vstřebávat všechny vlivy mého okolí. Kniha mi naplnila potřebu mluvit o problému týkajícím se bytové výstavby v Barceloně.
     

      

 Jakub Honetschläger

Nar. 18.9.1980 v Praze.

Studia: 1995 – 1999 SSOŠUM; od 2004  AVU Praha, Grafika II, prof. Vladimír Kokolia.
2007 - 2008 semestrální stáž, Facultat de Bellas-Artes, Barcelona, Španělsko.

Dientes perdidos
Autorská kniha, fotopolymer. sítotisk,
13 x 20,5 cm, 1/5
Grafika roku 2008, kategorie D
Vydáno: 19.01.2010